PoradyLajfhakiWymieszaj tylko 2 produkty i postaw w kuchennej szafce, by pozbyć się moli

Wymieszaj tylko 2 produkty i postaw w kuchennej szafce, by pozbyć się moli

jak pozbyć się moli z kuchni? fot. genialne.pl
jak pozbyć się moli z kuchni? fot. genialne.pl
06.04.2023 15:05

Mole spożywcze mogą spowodować ogromne spustoszenie w naszych domowych zapasach. Aby się ich pozbyć, trzeba nie tylko wybić dorosłe osobniki, ale również pozbyć się larw. Na szczęście można to zrobić w bardzo prosty sposób.

Najczęściej mole żerują w zakładach przetwórczych oraz magazynach. Z nich - wraz z żywnością - mogą trafić do sklepów, z których nieświadomie przenosimy je do swoich mieszkań. Rzadziej zdarza się, że mole wlatują do nich przez otwarte okna bądź piwnicę.

Jak pozbyć się moli z kuchennej szafki?

Samice moli składają jaja w produktach sypkich - mące, makaronach, ryżu, cukrze, czy kaszy. Jeśli zauważysz insekty, konieczne będzie pozbycie się tych składników. Istnieje teoria mówiąca, że sypkie produkty zainfekowane przez mole można uratować przez zamrożenie ich, ale nie jest ona prawdziwa. Larwy moli potrafią przetrwać nawet kilkunastostopniowy mróz.

Jak pozbyć się moli z kuchni? fot. Genialne.pl
Jak pozbyć się moli z kuchni? fot. Genialne.pl

Samo wyrzucenie produktów, w których zagnieździły się mole, nie wystarczy, by skutecznie się ich pozbyć. Na szczęście sposób na ostateczną likwidację niechcianych "lokatorów" jest bardzo prosty. Wystarczy połączyć dwa składniki:

  • ocet winny,
  • kwaskowe wino.

Jak zrobić domowy preparat na mole?

Wykonanie domowej mikstury, która pozwoli pozbyć się moli, jest bardzo proste. Wystarczy do niewielkiej miseczki nalać odrobinę wody, a następnie dodać octu winnego oraz kwaskowego wina. Tę prostą pułapkę należy następnie wstawić do szafki, w której zagnieździły się mole.

Jak pozbyć się moli z kuchni? Fot. Genialne.pl
Jak pozbyć się moli z kuchni? Fot. Genialne.pl

Woda z octem winnym i winem przyciągnie mole swoim zapachem. Kiedy owady zetkną się z tą mieszanką, zostaną skutecznie unicestwione.

Walka z molami: Co jeszcze musisz zrobić?

Pozbycie się moli z kuchni nie kończy się na zastawieniu octowo-winnej pułapki. Kiedy nasz preparat przyciągnie i unieszkodliwi wszystkie owady, musimy gruntownie posprzątać wszystkie szafki. Pamiętaj, by w czasie porządków usunąć wszystkie produkty, w których mogły zagnieździć się mole.

Kolejnym krokiem jest umycie szafek kuchennych mieszaniną wody, octu i olejku eterycznego (możesz wybrać swój ulubiony zapach).

Jak pozbyć się moli z kuchni? Fot. Genialne.pl
Jak pozbyć się moli z kuchni? Fot. Genialne.pl

Na koniec warto zdezynfekować szafki. Również w tym przypadku możesz wykorzystać naturalny, łatwy do wykonania preparat. Wystarczy, że wymieszasz w miseczce wrzątek i ocet w proporcji 1:1. Napar wstaw do szafki i zaczekaj, aż wystygnie.

Jak zrobić pułapkę na osy i szerszenie? Prosty trik z butelką

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także