PoradyWymieszaj z wodą i odżywiaj ogórki co 2 tygodnie. Zbierzesz je wiadrami!

Wymieszaj z wodą i odżywiaj ogórki co 2 tygodnie. Zbierzesz je wiadrami!

jak nawozić ogórki fot. getty images
jak nawozić ogórki fot. getty images
Manuel
01.05.2023 23:19, aktualizacja: 02.05.2023 01:19

Ogórki to jedne z najłatwiejszych w uprawie  i najbardziej popularnych warzyw. Ale i w ich przypadku to, jak duże plony zbierzesz, zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy i czym je będziesz dokarmiał. Podpowiemy ci, jak nawozić ogórki, żebyś mógł uzbierać ich jak najwięcej.

W ponad 90 proc. ogórki składają się z wody. Mimo to są pożywnym i całkiem bogatym w wartościowe składniki odżywcze pożywieniem. Jeśli chcesz ich mieć jak najwięcej, to warto je dokarmiać m.in. mieszanką na bazie sody oczyszczonej i jodu. Ma to zaskakująco duży wpływ na ich wzrost.

Jak nawozić ogórki?

Dokarmianie ogórków sodą jak twierdzi wielu ogrodników, powoduje, że zbierają oni z krzaków co najmniej 10 kg plonu. Dlatego że krzaki z jednej strony rodzą więcej owoców, a z drugiej robią to przez dłuższy okres czasu. Nawóz na bazie sody oczyszczonej i jodu będzie cię kosztował nie więcej niż kilka zł, zdecydowanie warto więc podać go ogórkom. Bardzo ważne jest, abyś zrobił to w odpowiednim momencie. Pierwszy raz 14 dni po przesadzeniu sadzonek na grządkę. Pobudzi je to do śmielszego i bardziej energicznego wzrostu. Drugi raz tę samą odżywkę na bazie sody i jodu należy podać kolejne 14 dni później. Wpłynie to bardzo pozytywnie na kwitnienie i liczbę tworzących się nowych zawiązków. Po raz trzeci sodę z jodem najlepiej jest podać w czasie, gdy będą tworzyć się owoce. Odżywka pobudzi wtedy krzak do wydania jeszcze większej ilości nowych ogórków.

jak nawozić ogórki, fot getty images
jak nawozić ogórki, fot getty images

Jak przygotować odżywkę z sody oczyszczonej i jodu na ogórki?

Zależnie od tego, o który etap rozwoju krzaczka chodzi, będziesz musiał zastosować nieco inne proporcje. W przypadku dokarmiania po 14 dniach od zasadzenia oraz tego po 28 dniach zastosuj 80 g sody oczyszczonej. Rozpuść ją w 10 l wody, a następnie dodaj trzy, cztery krople jodu. Składniki starannie z sobą wymieszaj i przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Następnie zastosuj oprysk na krzaki z ogórkami. W przypadku ostatniego dokarmiania zastosuj tylko 60 g sody (niektórzy radzą, by raczej to było 55 g). Tak samo dolej 10 l wody trzy, cztery krople jodu i starannie wymieszaj. Potem przelej do buteleczki i spryskaj krzaki.

jak nawozić ogórki, fot getty images
jak nawozić ogórki, fot getty images

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także