PoradyLajfhakiWymieszaj z wodą i podlej ziemię 3 tygodnie przed sadzeniem hortensji

Wymieszaj z wodą i podlej ziemię 3 tygodnie przed sadzeniem hortensji

Jak zakwasić ziemię pod hortensję fot. getty images
Jak zakwasić ziemię pod hortensję fot. getty images
01.05.2023 17:42

Zakwaszanie ziemi jest bardzo ważne. Pomijając ten etap, nie przygotujemy gleby pod uprawę konkretnych roślin. Mowa tu oczywiście o hortensji, borówce amerykańskiej czy rododendronie. Te rośliny lubią kwaśne pH gleby. Poznaj nasz patent na to, jak zakwasić ziemię pod hortensję i inne kwiaty.

Ziemię pod uprawę roślin możesz zakwasić na różne sposoby. Niektórzy wybierają pójście na łatwiznę i stosują gotowe chemiczne preparaty. Jednak naturalne i domowe sposoby naszych babć to prawdziwe złoto. Podpowiadamy, czego użyć do zakwaszenia ziemi w ogrodzie pod rośliny kwasolubne.

Zakwaszanie gleby, dlaczego to tak ważne?

Większość roślin uprawianych w ogrodzie lubi lekko kwaśny lub obojętny odczyn. Mimo tego są też i takie, które muszą mieć kwaśną ziemię. Na działkach rzadko trafia się na taką. Dlatego wykonuje się zakwaszanie gleby. Wielu początkujących ogrodników sięga po gotowe rozwiązania. My polecamy Ci skorzystać z domowych sposobów. Nie tylko zaoszczędzisz, ale i uzyskasz dobre efekty. Nabierzesz też doświadczenia w ogrodzie. Sztuczny nawóz ma kilka swoich wad: może spalić korzenie roślin lub zniszczyć strukturę gleby. Naturalne metody nie mają takiego ryzyka. Wybór jest więc jasny.

jak przygotować glebę do siania i sadzenia, fot. Pixabay.com
jak przygotować glebę do siania i sadzenia, fot. Pixabay.com

Naturalny sposób na kwaśną glebę

Jeśli nie wiesz, jaki odczyn ma gleba na Twojej działce lub ogrodzie, wykonaj test gleby. Będziesz miał wtedy pewność, jakie pH ma ziemia. Jeśli potrzebne okaże się zakwaszanie gleby, zrobisz je na kilka sposobów. Pierwszym, który polecamy, jest kwaśny kompost. Przygotujesz go z: gałęzi, pędów, szyszek, kory, trocin, zrębków i igliwia roślin iglastych. Taki kompost należy wzbogacić azotem. Uzyskuje się go dopiero po 2 latach! Kwaśny kompost po wymieszaniu z glebą rozkłada się powoli i przez dłuższy czas ją zakwasza.

Jak założyć kompostownik w ogrodzie, fot. Freepik
Jak założyć kompostownik w ogrodzie, fot. Freepik

Inny domowy sposób na zakwaszanie gleby

Zakwaszanie gleby wykonasz też za pomocą octu rozcieńczonego z wodą. Zrób go w proporcji 1:8. I takim roztworem podlewaj ziemię na 3 tygodnie przed sadzeniem roślin. Sprawdź jednak wcześniej odczyn podłoża - instrukcję, jak to zrobić, już znasz. Pamiętaj, że nie wolno podlewać octowym roztworem roślin już rosnących, ponieważ łatwo możesz je zniszczyć! Dlatego bądź ostrożny podczas jego stosowania.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także