PoradyLajfhakiWypłucz po nim butelkę i wykorzystaj jako nawóz pod paprotkę

Wypłucz po nim butelkę i wykorzystaj jako nawóz pod paprotkę

Paprotka to roślina, która ma wiele cennych właściwości. W domu oczyszcza i jonizuje powietrze oraz neutralizuje szkodliwe działanie elektromagnetyczne urządzeń domowych. Dlatego warto mieć ją w swoim domu. Oto nasz sposób na to, aby rosła bujnie, jak szalona!

domowy nawóz do paprotki fot. freepik / genialne.pl
domowy nawóz do paprotki fot. freepik / genialne.pl

Wśród roślin doniczkowych popularnością cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto mieć ją w swojej przestrzeni domowej, ponieważ wchłania smog i formaldehyd! Potrzebuje jednak dobrego odżywiania, aby mogła poprawnie się rozwijać. Poznaj więc przepis na domowy nawóz do paprotki.

Czym nawozić paprotkę?

Paprotka lubi środowisko wilgotne i cieniste. Dlatego lepiej nie stawiać jej na bardzo nasłonecznione stanowisko. Najlepsze miejsce to takie z rozproszonym światłem. Jeśli chodzi o nawóz do paprotki, stosuje się go raz w miesiącu. Często nawożenie paprotki polega na dodaniu do niej sklepowego środka bogatego w potrzebne jej minerały. Mamy na to lepsze rozwiązanie, które zrobisz w kilka minut! Domowy nawóz do paprotki przygotujesz ze składników, które masz w swojej kuchni!

Areca palm in a wicker basket on a white background. Palm plant in a light interior
Areca palm in a wicker basket on a white background. Palm plant in a light interior

Przepis na domowy nawóz do paprotki

Ten patent poleciła nam mama, która jest mistrzynią ogrodnictwa. Zawsze podlewała paprotkę esencją herbacianą lub fusami z kawy. Fusy zakopywała w doniczce lub zostawiała je na powierzchni. Esencją herbaty podlewała zaś raz w tygodniu. Często dodawała do niej skorupki jaj, które zmieszane z herbatą zauważalnie wpływały na kondycję roślin - wszystko dzięki zawartej w niej kofeinie.

Inne domowe nawozy do paproci

Oto lista przepisów na domowe nawozy do paproci. Będziesz zachwycony ich działaniem!

  • Mleko i banany

Wapń zawarty w mleku dobrze służy roślinom. Jednak nie stosujemy go bezpośrednio. Najlepiej wlać wodę do butelki lub kartonu po mleku i wstrząsnąć. Zrobi się mieszanka, którą zasilisz roślinę. Skórki z bananów zawierają potas, to również wpływa na wzrost roślin. Dlatego zalej skórki wodą i zostaw je na kilka dni. Potem miksturą podlewaj roślinę.

Obraz
  • Węgiel drzewny

Węgiel drzewny jest idealny dla roślin. Wystarczy, że pokruszysz go na drobniejsze kawałki i wymieszasz z ziemią. Sproszkowany węgiel odkazi glebę, ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Chroni korzenie przed gniciem i chorobami grzybowymi.

  • Popiół

Popiół z papierosów, cygar, czy też z ogniska zmienia odczyn gleby na zasadowy – odkwasza ją. Wystudzony popiół zbierz i wykorzystaj jako użyźniający składnik ziemi doniczkowej.