PoradyLajfhakiWypoleruj tym kran, a kamień długo nie wróci. To działa jak magiczna różdżka!

Wypoleruj tym kran, a kamień długo nie wróci. To działa jak magiczna różdżka!

Czym polerować kran? Fot. Genialne.pl
Czym polerować kran? Fot. Genialne.pl
25.04.2023 13:06

Krany w kuchni i łazience trudno utrzymać w czystości. Wszystko przez smugi oraz osadzający się na nich kamień. Na szczęście jest prosty, domowy trik, który rozwiąże ten problem. Sprawdź, czym polerować kran, by zawsze pięknie się prezentował.

Kran pokryty zaciekami i kamieniem to zmora wielu domów. Jednego dnia go myjesz, a drugiego już widać na nim brzydki osad. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć gładką powierzchnię i sprawić, że kran będzie długo lśnił czystością. Potrzebujesz tylko dwóch rzeczy, które prawdopodobnie masz już w domu, a jeśli nie, z łatwością znajdziesz je w najbliższym sklepie.

Skąd bierze się kamień na kranie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta — wszystko przez wodę, a konkretnie twardą wodę. Kiedy jej krople zostają na powierzchni kranu, po jakimś czasie wyparowują, pozostawiając nalot składający się przede wszystkim z cząsteczek wapnia i magnezu. Niestety oznacza to, że pojawiania się zacieków i drobinek kamienia nie da się całkowicie uniknąć. Jeśli jednak będziesz wiedział, czym polerować kran, problem będzie powracał znacznie rzadziej i stanie się o wiele mniej dotkliwy.

Czym polerować kran? Fot. Getty Images
Czym polerować kran? Fot. Getty Images

Czym polerować kran?

Wielokrotnie przedstawialiśmy patenty na usunięcie kamienia ze zlewu i przywrócenie mu blasku. Możesz wykorzystać np. popiół drzewny, a osad z łatwością zniknie. Ten sposób nie zabezpieczy jednak baterii kuchennej czy łazienkowej przed jego powrotem. Do tego potrzebujesz czegoś innego. Bardzo prostym i skutecznym trikiem na błyszczący kran jest zastosowanie świecy oraz miękkiej ściereczki z mikrofibry. Wypolerowanie nimi baterii daje zaskakujący efekt.

Czym polerować kran? Fot. Getty Images
Czym polerować kran? Fot. Getty Images

Jak polerować kran z użyciem świecy?

Wypolerowanie kranu w kuchni lub łazience z użyciem świecy jest bardzo proste. Wykorzystaj zwykłe, podłużne, białe świece. Będą nie tylko najwygodniejsze w użyciu, ale również najtańsze. Nie warto marnować do polerowania baterii na umywalce drogich świeczek zapachowych. Dokładnie nasmaruj świecą cały kran. Następnie przystąp do polerowania ściereczką z mikrofibry. Wykonuj okrężne ruchy tak długo, aż gładka, metalowa powierzchnia będzie idealnie błyszczeć. Parafina ze świecy sprawi, że cząsteczki wody będą łatwiej spływać z kranu, a kamień nie będzie się na nim osadzać.

Czym polerować kran? Fot. Getty Images
Czym polerować kran? Fot. Getty Images

Wcisnęłam słomkę w odpływ. Rozwiązałam w ten sposób irytujący problem

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także