PoradyLajfhakiWypróbował domową pastę i przywrócił blask zmatowionym reflektorom

Wypróbował domową pastę i przywrócił blask zmatowionym reflektorom

jak wypolerować reflektory fot. genialne.pl
jak wypolerować reflektory fot. genialne.pl
Adrianna Trusiuk
20.09.2023 15:49

Reflektory samochodowe to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie. Powinny być czyste i lśniące, bowiem tylko takie pozwalają na zachowanie pełnej widoczności na drodze. Wyjaśniamy, jak wypolerować reflektory domowym sposobem.

Po kilkunastu latach użytkowania auta reflektory zaczynają zachodzić mgłą, co znacznie ogranicza widoczność i może doprowadzić do wypadku. Kwestia estetyczna ma tutaj drugorzędne znaczenie. Czy wymiana reflektorów jest konieczna? Na szczęście, nie. Można przywrócić im dawny wygląd domowymi sposobami.

Jak wypolerować reflektory?

Reflektory wykonane są z poliwęglanu, bardzo odpornego i twardego materiału. Mimo to, z czasem ulegają zmatowieniu, bowiem poliwęglan nie najlepiej radzi sobie z promieniami słonecznymi. Do tego dochodzi deszcz, kurz, brud i fragmenty nawierzchni, które osadzają się na reflektorach, sprawiając, że ulegają uszkodzeniu. Uszkodzony, pęknięty reflektor musi zostać wymieniony.

Sprawa ma się nieco inaczej ze zmatowionym czy zżółkłym reflektorem. Można przywrócić mu dawny wygląd, a przynajmniej spróbować. Jak to zrobić? Można zaopatrzyć się w gotowe zestawy do polerowania reflektorów albo wykorzystać domowe sposoby na usunięcie zamglenia z powierzchni i to na nich się dzisiaj skupimy.

Jak wypolerować reflektory, fot. Adobe Stock
Jak wypolerować reflektory, fot. Adobe Stock

Polerowanie reflektorów domowym sposobem

Zacznij od dokładnego umycia reflektorów. Użyj płynu do mycia auta lub zwykłego płynu do mycia naczyń. Powierzchnia powinna być możliwie jak najczystsza. Następnie, zabezpiecz lakier tuż pod reflektorami, oblepiając go taśmą malarską. Przygotuj niewielką miseczkę, wlej do niej pół tubki pasty wybielającej do zębów i wymieszaj ją z dwoma opakowaniami sody oczyszczonej. Zarówno soda, jak i pasta, ma właściwości wybielające oraz ścierne, przez co doskonale nadaje się do wypolerowania reflektorów. Tak przygotowaną pastę wetrzyj w powierzchnię miękką ściereczką z mikrofibry i pozostaw ją tak przez 20 minut. Po tym czasie zetrzyj ją wilgotną ścierką. Reflektory powinny być jak nowe.

Jeśli ten sposób nie zadziała, przygotuj mocniejszy preparat, który z pewnością poradzi sobie z żółknięciem czy zamgleniem. Potrzebujesz dwóch opakowań sody oczyszczonej oraz octu destylowanego. Zmieszaj ze sobą oba produkty, trzymając się proporcji 1:1. Powstałą pastę wetrzyj w reflektory i pozostaw ją na powierzchni przez 15 minut. Po kwadransie zetrzyj preparat za pomocą wilgotnej ścierki. Soda pozbędzie się matowej powierzchni, a ocet nabłyszczy poliwęglan. Wymiana reflektorów nie będzie już konieczna. Na koniec warto zabezpieczyć reflektory specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu. Bez tego reflektory szybko ulegną ponownie zmatowieniu.

Jak wypolerować reflektory, fot. Adobe Stock
Jak wypolerować reflektory, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także