PoradyWypustki na klawiszach F i J mają funkcję, z której mało kto korzysta

Wypustki na klawiszach F i J mają funkcję, z której mało kto korzysta

Ukryte skróty klawiaturowe Fot. Unsplash / freepik
Ukryte skróty klawiaturowe Fot. Unsplash / freepik

09.12.2022 14:30, aktual.: 09.12.2022 16:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, po co na klawiszach są wybrzuszenia? Nie, to nie jest wada klawiatury, więc nie oddawaj do reklamacji swojego laptopa. One pełnią tam pewną ważną funkcję – czy F i J to ukryte skróty klawiaturowe?

Być może do tej pory nawet nie zdawałeś sobie sprawy tego, że w ogóle są i dopiero teraz dowiedziałeś się o ich istnieniu, kiedy to z ciekawości sprawdziłeś. A być może już korzystałeś z ich funkcji, ale robiłeś to instynktownie?

Wybrzuszenia na klawiszach F i J to ukryte skróty klawiaturowe?

Nie trzeba być informatykiem, aby znać podstawowe skróty, których używanie usprawnia pracę na komputerze. Pewnie już wiemy, że zamiast klikać myszką prawym przyciskiem i szukać opcji „kopiuj”, to szybciej jest wcisnąć Ctrl + C, a żeby coś wkleić – wciskamy Ctrl + V. Dość powszechnym jest też skrót Ctrl i + lub -, który odpowiednio powiększa nam strony internetowe lub je pomniejsza. Jeśli często i długo korzysta się z komputera, to te małe ułatwienia naprawdę oszczędzają wiele czasu! Czy wybrzuszenia na klawiszach F i J sugerują nam jakieś kolejne udogodnienia?

Ukryte skróty klawiaturowe. Fot. źródła własne
Ukryte skróty klawiaturowe. Fot. źródła własne

Tak! Ale nie w sferze funkcji komputera, a w obrębie fizycznego użytkowania

Co to oznacza? A to, że te uwypuklenia pomagają nam bez patrzenia zlokalizować centralne klawisze na klawiaturze. To trik przydatny najbardziej tym, którym komputer służy do pisania (autorom, dziennikarzom, redaktorom, pracownikom naukowym etc.). Szybkie wciskanie odpowiednich klawiszy tak weszło im w nawyk, że nie muszą już patrzeć na klawiaturę, aby wcisnąć to, co trzeba. Robią to mechanicznie. A wypustki na F i J znajdują się akurat na tych dwóch klawiszach, z których jest swobodny dostęp do innych – wystarczy położyć na nich obydwa palce wskazujące.

A czy wiesz, że klawisz „Windows” służy do otwarcia całej gamy okien? Łączy się z wieloma innymi klawiszami, a każde połączenie oferuje inną funkcję – więcej o tym przeczytasz w artykule: Klawisz Windows ma wiele zastosowań. Aż 90% ludzi nie wie, do czego go użyć.

Klawisze od F1 do F12 też nie są tylko „zapchajdziurą” – one też usprawniają pracę i oszczędzają wiele czasu. Poznaj ich funkcje i zapisz na później.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także