PoradyLajfhakiWyróżniają się efektownymi czerwonymi liśćmi. Koniecznie musisz mieć je w ogrodzie!

Wyróżniają się efektownymi czerwonymi liśćmi. Koniecznie musisz mieć je w ogrodzie!

Rośliny o czerwonych liściach w ogrodzie, fot. Freepik
Rośliny o czerwonych liściach w ogrodzie, fot. Freepik
04.10.2023 15:09

Piękny ogród to wizytówka domu i znak, że właściciel włożył ciężką pracę w ujarzmienie roślin. Mimo że większość krzewów i drzew ma kolor zielony, to są takie odmiany, gdzie główna barwa nie ma nic wspólnego z zielenią. Rośliny o czerwonych liściach mogą urozmaicić twoje podwórko, więc koniecznie sprawdź, w jakie gatunki się zaopatrzyć!

Czy wiesz, dlaczego liście mają kolor zielony? Otóż jest to sprawka barwnika o nazwie chlorofil, który umożliwia produkcję substancji odżywczych. Większość drzew odbarwia się dopiero jesienią, lecz istnieje kilka wyjątków od reguły. Te rośliny o czerwonych liściach nie zmieniają barwy przez cały rok!

Uprawa roślin o nietypowej barwie

Ogrodnicy zaczęli eksperymentować z różnymi odmianami roślin i krzyżować je, tak by stworzyć coś zupełnie innego. Właśnie w ten sposób powstały krzaki i drzewa o przeróżnych odcieniach czerwieni, która będzie pięknie kontrastować z otoczeniem. Co ciekawe, większość preferuje miejsca na mocnym słońcu, by uzyskać pełne wybarwienie. Zasadzone w cieniu, mogą ponownie przybrać kolor zielony. Na ogół potrzebują sporo wody i towarzystwa roślin, które mają podobne wymagania. Jakie odmiany będą najlepsze do ogrodu? Sprawdź!

Obraz

Rośliny o czerwonych liściach, które koniecznie musisz mieć

Zacznijmy od jednej z najbardziej popularnych roślin, czyli berberysa. Zazwyczaj widujemy małe krzaczki, lecz z biegiem czasu potężnie się rozrasta i staje się żywopłotem. Jest co najmniej 5 różnych jego odmian, a każda z nich ma w sobie coś szczególnego. Nie zapominajmy o drzewach, które również mogą mieć czerwone liście. Najpopularniejsze to: buk Purple Fountain, brzoza brodawkowata Purpurea czy klony palmowe. Jedno takie drzewo w naszym ogrodzie będzie przyciągać oczy każdego z przechodniów. Jeśli chcesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, zasadź kolorową leszczynę, która nie tylko będzie pięknie wyglądać, lecz dostarczy ci sporo orzechów laskowych. Ostatnia roślina w tym zestawieniu to Pęcherznica Kalionolistna, czyli krzak o małych wymaganiach i dużej odporności na ciężkie warunki. Kiedy przychodzi pora kwitnienia, rozwijają się delikatne kwiaty, które w niedługim czasie przeradzają się w ozdobne owoce.

Rośliny o czerwonych liściach do ogrodu, fot. Freepik
Rośliny o czerwonych liściach do ogrodu, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także