DomWyrzucasz do kosza na papier czy odpady zmieszane? Błąd może kosztować

Wyrzucasz do kosza na papier czy odpady zmieszane? Błąd może kosztować

Nie każdy wie, gdzie należy wyrzucić papierowy ręcznik.
Nie każdy wie, gdzie należy wyrzucić papierowy ręcznik.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl

12.11.2023 16:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Papierowe ręczniki wykorzystujemy w naszych domach każdego dnia. Chyba nikt nie ma najmniejszych problemów, by znajdować dla nich co rusz to nowe zastosowania. Niestety nie każdy równie dobrze wie, gdzie je wyrzucić. Wiele osób popełnia błąd, który może okazać się bardzo kosztowny.

Segregacja odpadów jest w Polsce obowiązkowa już od kilku lat. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, gdzie należy wyrzucić niektóre odpady. W efekcie lądują one nie w tych pojemnikach, co trzeba i nastręczają problemów firmom odpowiadającym za recykling.

Do takich problemowych odpadów należą m.in. właśnie papierowe ręczniki. Wiele osób nawet nie zastanawia się, do którego kosza powinny trafić, ponieważ "to przecież oczywiste". Okazuje się jednak, że to wcale takie oczywiste nie jest i spora grupa obywateli nieświadomie popełnia błąd.

Gdzie wyrzucić papierowy ręcznik?

Sądzisz, że skoro papierowy ręcznik — jak sama nazwa wskazuje — został wykonany z papieru, to powinien trafić do tego samego pojemnika co np. gazety i kartony? Wiele osób podziela to błędne przekonanie. Niestety, sprawa nie jest taka prosta, a wszystko przez to, jak używamy papierowych ręczników. Służą nam przede wszystkim do wycierania różnych powierzchni w kuchni oraz łazience. Najczęściej jest to tzw. mokra robota, która wiąże się z zabrudzeniem papieru różnego typu resztkami i nieczystościami.

Właśnie z powodu zabrudzeń nie powinieneś wrzucać papierowych ręczników (a także chusteczek higienicznych i innych artykułów higienicznych) do kosza na papier. Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły. Jeżeli użyjesz skrawka papieru do czynności "suchej", np. starcia kurzu z półki, możesz wrzucić go do tego samego kosza co inne odpady z papieru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie, jeśli nie do papieru, wyrzucić papierowy ręcznik?

Zastanawiasz się teraz pewnie, gdzie wobec tego możesz wyrzucić ten problematyczny odpad? Niektórzy uważają, że dobrym rozwiązaniem jest spuszczenie go w toalecie, jak przecież robi się z papierem toaletowym. Jeśli kiedykolwiek wpadłeś na taki pomysł, jak najszybciej o nim zapomnij. Ręcznik papierowy jest o wiele grubszy od papieru toaletowego i nie rozpuszcza się tak łatwo jak on. Spuszczenie nawet pojedynczego listka ręcznika może zakończyć się zatkaniem toalety.

Co w takim razie powinieneś zrobić z zabrudzonym ręcznikiem papierowym? To proste. Wrzuć go do pojemnika na odpady zmieszane. Jest to również odpowiednie miejsce dla zużytych chusteczek higienicznych oraz innych artykułów higieny osobistej. To jedyne poprawne rozwiązanie tej kłopotliwej kwestii. Jeśli pracownicy firmy odbierającej odpady zauważą, że niewłaściwie postępujesz z papierowymi ręcznikami (a mają prawo kontrolować, co znajduje się w workach), mogą zgłosić to władzom miasta lub gminy. Te z kolei mają prawo obciążyć cię kosztami za niepoprawną segregację odpadów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także