PoradyLajfhakiWyrzucasz do śmieci? Pewnie masz w zanadrzu 5 tysięcy na mandat

Wyrzucasz do śmieci? Pewnie masz w zanadrzu 5 tysięcy na mandat

elektrośmieci, fot. Getty Images
elektrośmieci, fot. Getty Images
21.10.2023 12:15

Segregacja śmieci obowiązuje każdego z nas, a za jej nieprzestrzeganie grożą słone mandaty. Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić daną rzecz, skorzystaj z podpowiedzi w internecie. Nie narazisz się na niepotrzebne grzywny. Elektrośmieci często są wrzucane do nieodpowiedniego kontenera. Podpowiemy ci, gdzie jest ich miejsce.

Wybierając się do śmietnika pod blokiem, możemy zauważyć specjalne kontenery na elektrośmieci, które stoją dalej niż reszta koszy. Wyrzucenie niedziałających telefonów czy telewizorów z całą resztą jest bardzo groźne dla środowiska. Jeśli ktoś przyłapie cię na złej segregacji, możesz ponieść surową karę, która sięga nawet kilku tysięcy złotych!

Elektrośmieci mają swoje miejsce. Nigdy do zwykłego kosza!

W 2019 roku GfK Polonia przeprowadziło badania, gdzie ujawniono, że jeden na pięciu Polaków choć raz w życiu wyrzucił elektroodpady do złego kosza. Takie zachowanie zagraża środowisku jak i nam samym, więc by zmobilizować ludzi, wprowadzono wysokie grzywny za nieprzestrzeganie przepisów. Górna granica kary to aż 5 tys. złotych co sprawia, że większość osób nie próbuje nawet igrać z prawem. Zużyta elektronika powinna trafić do specjalnego kontenera lub punktu, który zbiera tego typu odpady. W miastach muszą one stać obok śmietników czy też sklepów z artykułami budowlanymi. Warto zorientować się gdzie znajdują się takie punkty w naszej okolicy.

Obraz

Co można podpiąć pod elektroodpady?

Jak sama nazwa wskazuje, są to głównie odpady elektroniczne jak telefony, tablety, kable, żarówki czy baterie. Z małogabarytowymi rzeczami poradzimy sobie sami i najczęściej zanosimy je do specjalnych miejsc, zbierających tego typu przedmioty. Gorzej w przypadku dużych sprzętów AGD i RTV, które nie mamy jak przewieźć na dalszą odległość. W wielu miejscowościach co jakiś czas są organizowane specjalne zbiórki elektrośmieci. Ponadto warto wspomnieć o tym, że przy zakupie nowego sprzętu, wiele sklepów oferuje zabranie starych urządzeń. Jeśli kupujemy coś stacjonarnie, możemy wspomnieć o tym, że sami dostarczymy zużyty sprzęt. Jest to szczególnie przydatne gdy mowa o wielkogabarytowych urządzeniach jak pralka czy lodówka. W końcu nie będziemy się martwić, jak pozbyć się zepsutego urządzenia z domu.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także