PoradyWystarczy jedna rzecz, a sprawdzisz, kto kradnie Twoje wifi

Wystarczy jedna rzecz, a sprawdzisz, kto kradnie Twoje wifi

jak sprawdzić, kto kradnie wifi fot. freepik
jak sprawdzić, kto kradnie wifi fot. freepik
Manuel
09.06.2023 11:03

Masz od dłuższego czasu podejrzenia, że coś jest nie tak, ale nic nie wiesz na pewno. Jak sprawdzić, kto kradnie nasze wifi i czy rzeczywiście się tak dzieje? Większość ludzi myśli, że trzeba do tego specjalistycznej wiedzy. Często tak naprawdę wystarczy prosta apka, ściągnięta na komórkę lub komputer.

Nasze wifi może kraść zarówno obca, zupełnie nieznana nam osoba, jak i ktoś z naszych współlokatorów. Ten pierwszy przypadek jest dużo bardziej poważny i niebezpieczny, ale to ten drugi występuję częściej. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie potrzeba wcale znać hasła, by się podłączyć do wifi - o ile się ma fizyczny dostęp do routera.

Po czym rozpoznam, że ktoś obcy mógł się podłączyć do mojego wifi?

Najłatwiej to stwierdzić po tym, że internet nagle zaczyna nam chodzić dużo wolniej niż normalnie. Jeśli to nie jest kwestia niezapłaconych w terminie rachunków za internet, czy tego, że akurat w tym momencie sami ściągamy jakiś duży plik (np. grę na Steama, albo jakiś film), to może to być przejaw tego, że ktoś bez naszej wiedzy i bez naszego zezwolenia używa naszego internetu. Jeśli sytuacja się regularnie powtarza, to możesz być pewien, że "wieziesz pasażera na gapę".

jak sprawdzić kto kradnie wifi, fot. freepik
jak sprawdzić kto kradnie wifi, fot. freepik

Jak sprawdzić, kto kradnie nasze wifi?

Na wielu serwisach znajdziesz podpowiedzi, że należy w tym celu wejść do panelu konfiguracyjnego swojego wifi. Są to jednak mocno przestrzelone rady, bo dla przeciętnego użytkownika telefonu czy komputera poruszanie się po tym panelu konfiguracyjnym jest po prostu zbyt trudne. Dodatkowo stwarza realne zagrożenie, że wyłączysz/przełączysz nie to, co powinieneś i narobisz sobie sporych szkód. Najlepszym rozwiązaniem jest ściągnięcie jednej z licznych darmowych apek, które pozwalają sprawdzić, ile osób korzysta z naszego wifi. Służą do tego programy, takie jak Wireless Network Watcher, Glass Wire, czy Who Is On My WiFi. Jeśli okaże się, że ktoś rzeczywiście bezprawnie korzysta z twojego wifi, to w następnym kroku skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu. Przedstaw problem i poproś o pomoc informatyka. Taka osoba powinna być w stanie zdalnie w kilka minut zaradzić takiemu problemowi.

jak sprawdzić kto kradnie wifi, fot. freepik
jak sprawdzić kto kradnie wifi, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także