PoradyLajfhakiWystarczy odrobina. Zniknie woń czosnku w ustach po ulubionym daniu

Wystarczy odrobina. Zniknie woń czosnku w ustach po ulubionym daniu

jak pozbyć się zapachu czosnku z ust, fot. Getty Images/Freepik
jak pozbyć się zapachu czosnku z ust, fot. Getty Images/Freepik
06.08.2023 12:55

Czosnek jest jednym z najbardziej aromatycznych warzyw i nadaje potrawom odpowiedniego smaku. Można przygotować go na wiele sposobów. Koniecznie sprawdź, jak pozbyć się zapachu czosnku z ust.

Zazwyczaj stosuje się go w czasie przeziębień, ponieważ uważany jest za naturalny antybiotyk. Wtedy jednak mamy zatkany nos i nie czujemy jego aromatu (przez co inni często omijają nas szerokim łukiem). Czosnek mimo wielu zalet ma też jedną wadę. Po jego zjedzeniu z buzi wydobywa się nieprzyjemny zapach, którego nie zamaskuje nawet guma do żucia.

Właściwości czosnku

Na przestrzeni wieków wykorzystywany był w medycynie ludowej. Jak się okazuje, czosnek jest skuteczny w walce z bakteriami, wirusami, pasożytami oraz grzybami. Źródła podają, że zawiera w sobie 200 czynnych substancji: m.in.: witaminę C, witaminy z grupy B, kwas pantotenowy, selen, wapń oraz wolne aminokwasy. Dlatego regularne spożywanie czosnku może przyczynić się do:

  • wzmocnienia odporności;
  • obniżenia ciśnienia krwi;
  • wyrównania poziomu cholesterolu;
  • zredukowania poziomu glukozy we krwi;
  • zwalczenia pasożytów jelitowych;
  • oczyszczenia wątroby;
  • leczenia zatruć pokarmowych;
  • zapobiegania zakrzepom;
  • spowolnienia procesu starzenia.
Jak przechowywać czosnek? Fot. Genialne.pl
Jak przechowywać czosnek? Fot. Genialne.pl

Dlaczego po zjedzeniu czosnku śmierdzi nam z ust?

Zawsze po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości czosnku, z naszych ust wydziela się mocny i nieprzyjemny zapach. Wszystko przez enzymy, które znajdują się także m.in. w cebuli. Uaktywniają się one po kontakcie z powietrzem i przekształcają się w siarczek, który powoduje cały smród. Po zjedzeniu czosnku dociera on przez układ pokarmowy do krwi oraz płuc. Właśnie dlatego jest tak dobrze wyczuwalny w wydychanym przez nas powietrzu. Warto dodać, że zapach czosnku jest także wydzielany razem z moczem oraz potem, a stan ten może utrzymywać się do nawet do 2 dni.

Obraz

Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust?

Zaleca się, aby po spożyciu czosnku zjeść 2 kwaskowate jabłka, lub wypić sok cytrusowy, a nawet sięgnąć po herbatę miętową albo mleko. Można też spróbować ziaren kopru włoskiego, kawy, goździków, a nawet anyżu. Wiele osób po czosnku je pietruszkęw formie sałaty z dodatkiem innych ziół. Natomiast jeżeli nie chcesz czuć smaku czosnku na smaku, a zależy ci na jego zdrowotnych właściwościach, to warto mniejsze ząbki połykać jak pastylki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także