PoradyLajfhakiWystarczy prosty trik przy sianiu marchewki, a urośnie duża jak nigdy

Wystarczy prosty trik przy sianiu marchewki, a urośnie duża jak nigdy

Jak siać marchewkę, żeby była duża? fot. getty images
Jak siać marchewkę, żeby była duża? fot. getty images
17.04.2023 16:01

Każdy ogrodnik chce, by wyhodowane przez niego owoce i warzywa były jak najbardziej dorodne. Aby tak się stało w przypadku marchewek, wystarczy przy wysiewaniu ich zastosować prosty trik. Dzięki niemu korzenie będą doskonale się rozwijać. Poznaj więc sposób na to, jak siać marchew, żeby była duża.

Uprawa marchwi jest stosunkowo łatwa. Warzywo nie specjalnie jest wymagające. Istnieje również prosty sposób, by uzyskać dorodne okazy bez stosowania środków chemicznych. Wystarczy wysiać w tym samym czasie rzodkiewkę, która będzie stymulować wzrost korzeni marchwi.

Dlaczego warto siać marchew z rzodkiewką?

Jeśli zastanawiasz się, jak siać marchew, żeby była duża, wysiewanie jej z rzodkiewką będzie dobrym wyborem. Ta metoda pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, co ma duże znaczenie w przypadku małych ogrodów. Nie jest to jednak najważniejszy argument, przemawiający za wspólnym siewem tych roślin. To rozwiązanie pomaga marchewce dobrze się rozwijać i rosnąć. Wszystko przez to, że rzodkiewka znacznie szybciej zaczyna się zielenić (już po 4-6 dniach), dzięki czemu wyznacza rzędy, w których będzie rosła marchewka. Poza tym rzodkiewka szybciej plonuje, a kiedy jej zgrubienia korzeniowe przyrastają, rozpulchniają ziemię, co sprzyja wzrostowi marchwi.

Jak siać marchewkę żeby była duża? Fot. Getty Images
Jak siać marchewkę żeby była duża? Fot. Getty Images

Jak siać marchew, żeby była duża?

Procedura wysiewania marchewki z rzodkiewką, która gwarantuje wyhodowanie dorodnych warzyw, jest bardzo prosta:

  • Wyznacz rzędy, w których będziesz wysiewał warzywa.
  • Nasiona wysiewaj na głębokości 1 cm. Głębszy siew spowoduje zniekształcenie korzeni rzodkiewki i zahamuje rozwój marchwi.
  • Możesz wymieszać nasiona marchewki i rzodkiewki lub siać najpierw jedno warzywo, a następnie drugie.
  • Lekko przykryj nasiona ziemią.
  • Nie używaj kompostu. Może zwabić połyśnicę marchwiankę, która jest groźnym szkodnikiem marchwi.

Kiedy wysiewać marchewkę z rzodkiewką?

Marchew z rzodkiewką możesz wysiewać w ostatnim tygodniu marca oraz przez cały kwiecień. Niektórzy ogrodnicy dopuszczają również możliwość wysiania ich w pierwszych dniach maja. Ten termin może jednak okazać się zbyt późny, szczególnie jeśli wiosna była sucha. W takim przypadku rzodkiewka może gorzej wzrastać, a w końcu nawet zakwitać, co sprawi, że nie będzie nadawała się do jedzenia. Taka sytuacja nie zagraża rozwojowi marchewek, ale również nie pomaga stymulować ich wzrostu.

Jak siać marchewkę żeby była duża? Fot. Getty Images
Jak siać marchewkę żeby była duża? Fot. Getty Images

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy? Mamy prosty i sprawdzony sposób!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także