Balkon i ogródOgródWysyp pod krzak hortensji. Blaknące kwiaty szybko odzyskają dawny kolor

Wysyp pod krzak hortensji. Blaknące kwiaty szybko odzyskają dawny kolor

trik na blaknącą hortensję, fot. Getty Images
trik na blaknącą hortensję, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk

30.08.2023 11:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hortensja wyraźnie straciła na kondycji, a kwiaty stały się nieco wyblakłe? To popularny problem, który wywołują co najmniej trzy czynniki. Na szczęście, możesz temu zaradzić. Poznaj trik na blaknącą hortensję.

Hortensje to jedne z najpiękniejszych krzewów o niezwykłych, kolorowych kwiatach. Zdarza się jednak, że nagle, z niewiadomych powodów, kwiaty zaczynają blaknąć, a cała roślina widocznie traci na wyglądzie. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak rozwiązać ten problem.

Jak uprawiać hortensję, żeby zdrowo rosła?

Trik na blaknące hortensje, fot. Unsplash
Trik na blaknące hortensje, fot. Unsplash

Trik na blaknącą hortensję. Przygotuj domową odżywkę

  • Pomimo zapewnienia roślinie odpowiednich warunków rozwoju, kwiaty hortensji zaczęły blaknąć? Najczęstszym powodem takiego stanu jest nieodpowiednie pH gleby. Hortensje najlepiej wzrastają na glebach lekko kwaśnych. Jeśli odczyn jest neutralny, kwiaty mogą stracić swój intensywny kolor.
  • Drugim, równie częstym powodem jest naturalny cykl życia hortensji. Dotyczy to odmiany bukietowej, która po przekwitnięciu, po prostu nieco blednie. To naturalny proces i nie należy się nim przejmować.
  • Trzecim powodem są szkodniki, a dokładniej, przędziorek chmielowiec, który atakuje w sierpniu. Jak rozpoznać, że krzew został zainfekowany przez przędziorka? Na liściach pojawią się niewielkie dziurki i przebarwienia.

Jak przywrócić kwiatom dawny wygląd? Ustal, co spowodowało wybarwienie się liści. Jeśli wykluczysz szkodniki, przygotuj domową odżywkę do hortensji. Potrzebujesz zaledwie jednej rzeczy — fusów po kawie albo skorupek jajek. Zarówno skorupki jak i kawa zakwaszają ziemię, dzięki czemu, kwiaty odzyskają dawny kolor. Zrobienie takiej odżywki jest banalnie proste. Fusy bądź skorupki wysyp pod roślinę i zmieszaj je z ziemią. W krótkim czasie zauważysz, że hortensja mieni się na intensywnie niebieski bądź różowy kolor.

Trik na blaknące hortensje, fot. Unsplash
Trik na blaknące hortensje, fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także