Wysypuję to wokół sadzonek lawendy i nie muszę kupować nawozu w sklepie. Świetna pożywka

Wypróbuj ten nawóz ze skorupek jaj do lawendy. Po jego zastosowaniu twoje rośliny zaczną o wiele lepiej rosnąć. Przekonaj się koniecznie.

nawóz ze skorupek jaj do lawendy, fot. Youtube/EpicGardening/Homemakr
nawóz ze skorupek jaj do lawendy, fot. Youtube/EpicGardening/Homemakr

22.05.2023 10:19

Wiele osób sadzi na balkonie lub na rabatach lawendę. To nic dziwnego, gdyż ta roślina wygląda niezwykle dekoracyjnie i przede wszystkim pięknie pachnie. Przybyła do Europy z basenu Morza Śródziemnego i uchodzi za wiecznie zielony krzew. Jest rośliną wieloletnią, więc absolutnie nie usuwaj jej z rabatek po jednym sezonie. Zadbaj tylko o to, aby prawidłowo się rozwijała.

Czym nawozić lawendę?

Oczywiście lawenda (jak każda inna roślina) lubi nawożenie. Warto do tego celu wykorzystać ekologiczne oraz domowe odżywki. Jak zrobić jedną z nich? Idź do kuchni i zgromadź skorupki jaj. Rozdrobnij je, a następnie rozsyp wokół sadzonek. Skorupki przemieszaj z wierzchnią warstwą gleby. Lawenda preferuje zasadowe podłoże (pH w przedziale 6,5-7,5), które powinno być bogate w wapń. Skorupki jaj wzbogacą podłoże w ten pierwiastek i dzięki temu roślina będzie miała zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. Zobaczysz, że zacznie szybciej wzrastać, a także stanie się odporniejsza na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Stosując nawóz ze skorupek, musisz pamiętać tylko o jednym. Nie wykorzystuj skorupek, które były gotowane w osolonej wodzie — nie powinny być nasiąknięte żadnymi dodatkowymi substancjami. Oczywiście z glebą nie mieszaj też skorupek pochodzących z pisanek.

nawóz ze skorupek jaj do lawendy, fot. gettyimages
nawóz ze skorupek jaj do lawendy, fot. gettyimages

Jakie warunki lubi lawenda?

Uprawa lawendy nie jest trudna, ale musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach.

  • W związku z tym, że lawenda zawędrowała do Polski z rejonu basenu Morza Śródziemnego, to potrzebuje słonecznego stanowiska.
  • Ważne jest, aby miejsc na rabacie czy balkonie nie było całkowicie osłonięte od wiatru. Do pędów powinno stale dochodzić powietrze. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że roślinę zaatakują choroby grzybowe.
  • Glebę nawadniaj tylko wtedy, kiedy lekko przeschnie. Lawenda nie toleruje przelania. Nie lubi też sytuacji, kiedy ziemia jest stwardniała oraz popękana.
  • Ważne jest także przycinanie. Rób to dwa razy w sezonie.
nawóz ze skorupek jaj do lawendy, fot. gettyimages
nawóz ze skorupek jaj do lawendy, fot. gettyimages