PoradyLajfhakiWzięłam z szafki i przetarłam. Po nocy na oknach nie było śladu wilgoci

Wzięłam z szafki i przetarłam. Po nocy na oknach nie było śladu wilgoci

Wilgoć na oknach nie zwiastuje nic dobrego. Nieusunięta w porę może zamienić się w pleśń, która jest bardzo szkodliwa dla organizmu. Wyjaśniamy, dlaczego woda skrapla się na szybach i jak rozwiązać ten problem.

Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

29.10.2023 14:08

W okresie jesienno-zimowym na oknach osadza się para, a to wszystko przez dużą różnicę temperatur i wysoką wilgotność powietrza. To poważny problem, bowiem na oknach może zacząć rozwijać się pleśń. Ta zaś może wywołać bóle głowy, nieżyt nosa, zapalenie zatok, a nawet choroby skóry. Na szczęście jest na to sposób.

Jak obniżyć wilgotność w domu?

Zaparowane, wilgotne okna oznaczają, że w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgotność. Może to doprowadzić do rozwoju grzyba i pleśni, a nawet uszkodzenia mebli. Jak sobie z tym poradzić? Przed wyjściem do szkoły czy pracy, uchyl okna w każdym pomieszczeniu. Jeśli nie chcesz wyziębiać domu, otwieraj okna na przynajmniej 15 minut, nawet w trakcie mrozu. Codzienne wietrzenie obniży poziom wilgotności powietrza i zahamuje rozwój bakterii. Zadbaj też o temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu. Powinna być nie niższa niż 18 i nie wyższa niż 21 stp. C. W trakcie gotowania włączaj okap, a ubrania susz przy uchylonym oknie. Dzięki temu na ścianach i oknach nie będzie osadzać się wilgoć.

Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock

Wilgoć na oknach — jak się jej pozbyć?

Wilgotne okna mogą stać się prawdziwym problemem, zwłaszcza jeśli nie są codziennie wycierane. Postaraj się przetrzeć je tuż przed każdym wyjściem do szkoły czy pracy. Jeśli nie masz na to czasu, wypróbuj patent zaprezentowany przez @danielle_homelife, popularną instagramerkę specjalizującą się w sprzątaniu i organizacji przestrzeni.

Kobieta pokazała, jak w prosty sposób zlikwidować wilgoć na oknach. Wystarczy, że po przetarciu szyb, rozprowadzisz na nich cienką warstwę płynu do mycia naczyń. Wetrzyj go za pomocą suchej gąbki lub ściereczki z mikrofibry. Zabieg powtarzaj raz na trzy dni, a skutecznie pozbędziesz się wilgoci z okien. Zamiast płynu do mycia naczyń możesz użyć pianki do golenia, która ogranicza osadzanie się pary i wilgoci. Podobnie jak w przypadku pierwszego produktu, piankę należy wetrzeć czystą i suchą szmatką.

Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
Wilgoć na oknach, fot. Adobe Stock
trikidomowe sposobyczyszczenie