Za te 4 rzeczy nigdy nie przepraszaj. Tylko sobie zaszkodzisz
Rodzice uczą dzieci, by przepraszały, gdy sytuacja robi się niezręczna, nawet jeśli nie zawiniły. Osoby ugodowe są lepiej widziane w społeczeństwie niż te, które uparcie bronią swoich racji. Ale czy przepraszanie tylko po to, by ktoś nie czuł się urażony, ma sens? Wyjaśniamy, za co nie należy przepraszać.
Konflikty zdarzają się zarówno w relacjach z partnerami, członkami rodziny, jak i współpracownikami czy zupełnie obcymi ludźmi na ulicy. Przeprosiny pomagają załagodzić sytuację. W niektórych okolicznościach nie są jednak najlepszy wyjściem. Wyjaśniamy, za co nie należy przepraszać.
Kiedy przeprosiny nie są najlepszym wyjściem?
Czasem w sytuacji konfliktowej druga strona oczekuje przeprosin. Może przy tym wysuwać różne groźby, np. "nie będę się do ciebie odzywać" (w relacjach w rodzinie) czy "zrezygnuję z twoich usług" (w relacjach biznesowych). Osoba stawiająca sprawę w ten sposób nie chce rozwiązać konfliktu. Zależy jej na tym, by zyskać nad tobą przewagę. Przeprosiny są w takiej sytuacji jasnym sygnałem, że boisz się odrzucenia i braku akceptacji. Oczywiście w relacjach z klientami czasem nie ma wyjścia i dla świętego spokoju lepiej jest przeprosić. Musisz jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą próbować wykorzystywać taki scenariusz ponownie, by tobą manipulować i osiągać swoje cele. Zamiast nieszczerze przepraszać, lepiej jest dążyć do rozwiązania konfliktu. Zapytaj drugą stronę, czego oczekuje i postaraj się wyłożyć jej swoje racje, a być może uda się rozładować sytuację poprzez rozmowę.
Za co nie należy przepraszać?
Bez względu na to, z kim rozmawiasz i jakie są okoliczności zdarzenia, za niektóre rzeczy po prostu nie należy przepraszać. Chodzi o kwestie, które dotyczą twojej osobistej przestrzeni i stawianych przez ciebie granic.
- Nigdy nie przepraszaj za to, jak wyglądasz. Twój wygląd nie powinien nikogo interesować. Nie pozwól, by krytyczne komentarze wpędziły cię w poczucie winy z powodu tego, że jesteś za wysoki, za niski, za chudy czy za gruby.
- Nie przepraszaj za swoje wybory i granice, które stawiasz. Jest wiele sytuacji, w których ludzie namawiają nas do nagięcia swoich zasad czy postąpienia wbrew wcześniej powziętym decyzjom. Może to dotyczyć np. nakłaniania do picia alkoholu na imprezie, choć tego nie planowałeś czy uporczywych próśb o zrobienie sobie przerwy w pracy, kiedy masz mnóstwo do zrobienia.
- Emocje to kolejna rzecz, za którą nie należy przepraszać. Jeśli poczułeś się źle w jakiejś sytuacji, nie przepraszaj za to. Choć to może być trudne, postaraj się wyjaśnić, dlaczego tak się stało. Szczera rozmowa da o wiele lepszy skutek niż nieszczere przeprosiny, po których poczujesz się jeszcze gorzej.
- Nie przepraszaj za swoje osiągnięcia. Dzielenie się doświadczeniem i wiedzą nie świadczy o tym, że jesteś przemądrzały. Jeśli ktoś tak uważa, najprawdopodobniej wynika to z jego kompleksów i niskiego poczucia własnej wartości.