PoradyZabierać dziecko na cmentarz podczas Wszystkich Świętych? Rodzice mają dylemat

Zabierać dziecko na cmentarz podczas Wszystkich Świętych? Rodzice mają dylemat

z dzieckiem na cmentarz, fot. Getty Images
z dzieckiem na cmentarz, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk
26.10.2023 11:22

Zbliża się Święto Zmarłych. Wielu rodziców zastanawia się, czy można iść z dzieckiem na cmentarz. Wiele zależy od wieku i osobowości dziecka. Jak odpowiadać na pytania dotyczące śmierci? Wyjaśniamy.

Śmierć i przemijanie to dwa najtrudniejsze tematy, z jakimi musi zmierzyć się człowiek. Nawet dorośli mają z nim problem, a co dopiero dzieci. Dlatego też tak wielu rodziców zachodzi w głowę, czy zabranie dziecka na cmentarz to dobry pomysł. W końcu maluch może zacząć zadawać niewygodne pytania.

Z dzieckiem na cmentarz — czy to się może udać?

Wszystko zależy od wieku dziecka. Noworodek, niemowlę czy roczne dziecko potraktuje to miejsce jak każde inne. Przechadzka po cmentarzu to dla malucha po prostu spacer. Oczywiście, dzieci są różne. Może zdarzyć się, że pociecha zacznie płakać czy wyrywać się z wózka. To stresująca sytuacja, zwłaszcza w tak poważnym, pełnym zadumy dniu. Jeśli twój maluch nie jest w stanie długo usiedzieć w wózku, warto załatwić mu opiekę, choćby na godzinę. Unikniesz niepotrzebnego stresu. A co z ciekawskimi przedszkolakami? W końcu ulubionym pytaniem kilkulatków jest dlaczego. To naturalne, że dzieci zaczną zadawać niewygodne pytania. Zadaniem rodziców jest cierpliwie na nie odpowiadać. Śmierć jest nieunikniona. To naturalna część życia. Prędzej czy później trzeba będzie porozmawiać o niej z dzieckiem. Święto Zmarłych to dobry moment, aby przeprowadzić taką rozmowę. Warto to zrobić przed pójściem na cmentarz.

Z dzieckiem na cmentarz, fot. Adobe Stock
Z dzieckiem na cmentarz, fot. Adobe Stock

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

W trakcie rozmowy postaraj się być delikatny. Nie wspominaj o tym, że pod nagrobkami znajdują się szczątki ludzi. Kilkulatek może nie poradzić sobie z taką informacją i zwyczajnie się przerazi. Wyjaśnij, że jest to miejsce, w którym zapala się znicze na znak pamięci o zmarłych bliskich. Dziecko najprawdopodobniej zapyta cię, czym jest śmierć. Postaraj się odpowiedzieć szczerze, ale prostym, zrozumiałym językiem. Powiedz, że w to moment, w którym człowiek przestaje oddychać, a serce pracować. Jeśli jesteście wierzący, możesz wspomnieć, że człowiek trafia wówczas do nieba. Wtedy może paść pytanie, na które boi się odpowiedzieć większość rodziców: Czy ty też umrzesz?. Pamiętaj o tym, że dziecko prędzej czy później się o tym dowie. Nie oszukuj go. Odpowiedz, że każdy kiedyś odejdzie, ale stanie się to dopiero wtedy, kiedy oboje będziecie już bardzo starzy. Pozostała ostatnia kwestia, czyli jak powinno się zachowywać na cmentarzu. Uprzedź malucha, że w tym wyjątkowym miejscu nie można biegać, krzyczeć, wydawać z siebie głośnych dźwięków, ani skakać. Kilkulatek z pewnością uszanuje powagę sytuacji.

Z dzieckiem na cmentarz, fot. Adobe Stock
Z dzieckiem na cmentarz, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także