PoradyZabieram z lasu i wkładam do piekarnika. Przestałam kupować drogi detergent

Zabieram z lasu i wkładam do piekarnika. Przestałam kupować drogi detergent

naturalny odświeżacz powietrza, fot. Genialne
naturalny odświeżacz powietrza, fot. Genialne
26.09.2023 12:55

W czasie jesiennych spacerów warto zbierać nie tylko kasztany. Jeśli zajedziesz w lesie szyszki, zabierz je do domu. Zrobisz z nich tani, naturalny odświeżacz powietrza.

Szyszki najczęściej zbierają miłośnicy jesiennych dekoracji. Rzeczywiście pięknie prezentują się w misach czy słojach w towarzystwie suchych liści. Mają jednak o wiele więcej zastosowań. Jeśli często bywasz w lesie, rozejrzyj się dobrze i zbierz trochę szyszek z myślą o wykorzystaniu ich w inny sposób. Podpowiadamy, jak zrobić z nich naturalny odświeżacz powietrza.

Jak zrobić naturalny odświeżacz powietrza z szyszek?

Aby zrobić odświeżacz powietrza, musisz najpierw porządnie wysuszyć szyszki. Umieść je w piekarniku rozgrzanym do maksymalnie 100°C. Zostaw je tam na 20-30 minut. W międzyczasie sprawdzaj, czy wszystko jest w porządku (szyszki i znajdująca się w nich żywica są łatwopalne). Zostaw szyszki do ostygnięcia i zajmij się przygotowaniem olejku zapachowego. W butelce ze spryskiwaczem połącz 2-3 łyżki oleju i kilkanaście kropli swojego ulubionego olejku eterycznego. Dokładnie wszystko wymieszaj. Kiedy szyszki będą już schłodzone, umieść je w woreczku strunowym oraz spryskaj dokładnie przygotowaną miksturą. Zamknij woreczek i odłóż na kilka dni. Najlepiej przechowuj go w ciemnym miejscu. Po upływie wyznaczonego czasu twój naturalny odświeżacz powietrza jest gotowy. Wyjmij szyszki i rozłóż w różnych miejscach w domu, by cieszyć się ich pięknym zapachem.

Szyszki możesz zmienić w naturalny odświeżacz powietrza. fot. Freepik
Szyszki możesz zmienić w naturalny odświeżacz powietrza. fot. Freepik

Jak inaczej wykorzystać szyszki?

Szyszek możesz używać w domu oraz w ogrodzie jeszcze na kilka sposobów.

  • Szyszki zamykają się, gdy jest wilgotno i otwierają, kiedy jest sucho. Możesz więc wykorzystać je jako domowe stacje pogodowe. Umieść szyszkę na balkonie lub zewnętrznym parapecie, a zawsze będziesz wiedział, kiedy nadejdą opady.
  • Wykorzystując zdolność szyszek do wyczuwania wilgoci, możesz posłużyć się nimi, by ułatwić sobie dbanie o rośliny doniczkowe. Umieść po jednej szyszce w każdej doniczce. Kiedy ziemia zrobi się sucha, szyszka otworzy łuski, co będzie sygnałem, że należy podlać roślinę.
  • Użyj szyszek do uzupełnienia ściółki roślin kwasolubnych, np. hortensji, magnolii czy iglaków. Nie stosuj ich jednak jako samodzielnego materiału ściółkowego, ponieważ nie chronią ziemi przed utratą ciepła.

Co jeszcze można zrobić z szyszek?

Z szyszek możesz zrobić nie tylko naturalny odświeżacz powietrza. Zimą doskonale sprawdzą się także jako proste karmniki dla ptaków. Gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, posmaruj je masłem orzechowym i obtocz w ziarnach. Do każdej przymocuj pętelkę ze sznurka. Rozwieś te proste karmnik na gałęziach drzew w ogrodzie. W ten sposób pomożesz ptakom przetrwać zimę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także