Zabierz z łazienki do ogrodu. Przekonasz się, czy są w nim kleszcze
Czy w ogrodzie są kleszcze i mogą nas zaatakować tak samo, jak w lesie? Dużo ludzi nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. A wielu jest przeświadczonych, że na swoim własnym podwórku są zupełnie bezpieczni. Niestety rzeczywistość wygląda trochę inaczej.
Wraz z tym, jak na zewnątrz zrobiło się ciepło, chcemy spędzać coraz więcej czasu w naszych ogródkach i na naszych działkach. Niestety ładna, ciepła pogoda oznacza także, że przebudziło się wiele robali, z którymi nie chcielibyśmy mieć do czynienia. W tym także kleszcze. Czy zagrażają nam one także w naszym własnym ogródku?
Czy w ogrodzie są kleszcze?
Dla wielu ludzi niezrozumiałe jest, że można zostać zaatakowanym przez kleszcza, jeśli się nie było ani w lesie, ani nawet w żadnym parku. Prawda jest niestety taka, że kleszcze żerują nie tylko w wymienionych miejscach, ale wszędzie tam, gdzie są drzewa i krzaki, na których zwykły czyhać na swoje ofiary. Kleszcz może zaatakować więc ciebie, kogoś z twojej rodziny, albo twojego domowego zwierzaka także, jeśli po prostu przebywacie w przydomowym ogródku. Zwłaszcza jeśli w pobliżu twojego domu jest jakiś lasek lub podobny teren, skąd mogły one łatwo przywędrować. Bardzo łatwo także o kleszcze na działkach, zwłaszcza jeśli należą one do tych, gdzie jest dużo krzaków i drzew. Jak podaje portal WP Kobieta:
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników
Dlaczego kleszcze są takie groźne? Co je do nas zwabia?
Największym zagrożeniem, jakie niesie z sobą ugryzienie kleszcza, jest choroba, jaką może on z sobą przenosić. W przypadku osobników występujących w Polsce jest to najczęściej borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak sporadycznie zdarza się także tularemia, gorączka typu Q, bartoneloza, babeszjoza, anaplazmoza i riketsjozy. Każdą z tych chorób przechodzi się dosyć ciężko i mogą one mieć długotrwałe skutki zdrowotne. Warto wiedzieć, że kleszcze są ślepe, choć przyciągają je niektóre kolory (przede wszystkim jasne). Jednak najważniejszym zmysłem, którym te stworzenia się kierują, jest zapach. Ludzki pot jest dla nich bardzo mocnym sygnałem, mówiącym im o tym, że w pobliżu znajduje się człowiek lub zwierzę, którego krwią będą mogły się pożywić. Warto więc używać repelentów opartych o zapachy, które odstraszają kleszcze (np. goździki, trawa cytrynowa, mięta pieprzowa, czosnek).
Może cię również zainteresować: Brat pracuje w lesie i po wielu testach stosuje jedną rzecz na kleszcze