PoradyLajfhakiZachowaj tę kolejność, a kurz przestanie być utrapieniem. Trik godny złotej ścierki

Zachowaj tę kolejność, a kurz przestanie być utrapieniem. Trik godny złotej ścierki

jak pozbyć się kurzu w domu, fot. Genialne
jak pozbyć się kurzu w domu, fot. Genialne
Adrianna Trusiuk
24.08.2023 08:25

Kurz unosi się w powietrzu i osadza się na ścianach, podłodze, meblach czy armaturze. Nie da się go uniknąć. Jedynym sposobem na pozbycie się pyłku jest regularne sprzątanie. Jak pozbyć się kurzu w domu na długi czas? Wyjaśniamy.

Kurz to mieszanina piasku, minerałów, sierści i resztek materii organicznej. Nie brakuje w nim bakterii, grzybów i roztoczy, które mogą wywoływać alergie. Czy można się go pozbyć? Jak ograniczyć osadzenie się kurzu w domu?

Jak pozbyć się kurzu w domu? Poznaj prosty trik

Twój blok znajduje się blisko ulicy? Zapewne po dwóch dniach twoje meble są całe w kurzu. Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się pyłu? Jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się zamknięcie okien. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bowiem ograniczamy dostęp świeżego powietrza do mieszania. Czy można coś jeszcze zrobić? Pozostaje codzienne przecieranie kurzy i sprzątanie. Istotna jest jednak kolejność sprzątania. Zanim zaczniesz odkurzać, zbierz kurze. Czyść zawsze od góry do dołu. W ten sposób, cały kurz opadnie na podłogę, zamiast osadzać się na reszcie mebli. Czym najlepiej go usunąć? Przyda się zwykła ścierka z mikrofibry. Wystarczy spryskać ją delikatnym detergentem, a następnie, przejechać po zabrudzonej powierzchni.

Jak pozbyć się kurzu w domu? Fot. Adobe Stock
Jak pozbyć się kurzu w domu? Fot. Adobe Stock

Wymień końcówkę od odkurzacza. Pozbędziesz się resztek kurzu

Kiedy zetrzesz wszystkie kurze, możesz zabrać się za odkurzanie. Zacznij od listew przypodłogowych. To właśnie na nich zbiera się najwięcej kurzu. W tym celu wymień końcówkę na taką, która nadaje się do odkurzania małych powierzchni. Nie zapomnij o sufitach i kontaktach. To najrzadziej odkurzane miejsca, na których znajduje się mnóstwo pyłu. Kiedy odkurzysz już wszystkie zakamarki, zabierz się za podłogę. Na końcu, przygotuj domowy spray antystatyczny. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą 100 ml wody, 50 ml octu, dwie łyżki płynu do mycia naczyń i trzy łyżki oleju lub oliwy z oliwek. Tak przygotowany płyn przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nim wszystkie meble, a także listwy i kontakty. Wetrzyj go za pomocą czystej, miękkiej ściereczki albo ręcznika papierowego. Dzięki temu kurz nie będzie tak szybko osadzał się na powierzchni.

Jak pozbyć się kurzu w domu? Fot. Unsplash
Jak pozbyć się kurzu w domu? Fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także