PoradyZaczynasz tak rozmowę telefoniczną? To 1 słowo może cię później słono kosztować

Zaczynasz tak rozmowę telefoniczną? To 1 słowo może cię później słono kosztować

jak nie zaczynać rozmowy telefonicznej, fot. Gettyimages
jak nie zaczynać rozmowy telefonicznej, fot. Gettyimages
Manuel
07.06.2023 19:04

Oszuści telefoniczni są coraz bardziej pomysłowi w naciąganiu niczego niepodejrzewających rozmówców. Ostatnio nauczyli się tak przetwarzać nagrania, by wyciągać z nich pojedyncze słowa. Jak nie zaczynać rozmowy telefonicznej, żeby nie wkopać się po uszy?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest paść ofiarą oszustwa dokonanego przez telefon, zwłaszcza jeśli jesteśmy zbyt ufni w stosunku do obcych. Wystarczy chwila nieuwagi, by podzielić się jakąś informacją, która może w rezultacie doprowadzić do ogołocenia naszego konta bankowego.

Jak NIE zaczynać rozmowy telefonicznej? To słówko może cię zgubić

Bardzo dużo osób zaczyna rozmowę przez telefon od frazy: "tak, słucham" -  to duży błąd. Oszuści bowiem coraz częściej wycinają pojedyncze słowa z naszych nagrań. Po co? Wplatają je potem tak, by stworzyć wrażenie, że zgodziliśmy się na zawarcie z nimi jakiejś umowy. Nawet gdy potem dokonamy reklamacji, to często nie pamiętamy tego, jak dokładnie przebiegała nasza rozmowa, a osoba z "działu reklamacji" (w rzeczywistości wspólnik oszusta) jest nam nawet w stanie odtworzyć zmanipulowane nagranie, na którym słyszymy, że zgadzamy się na jakąś umowę. Dużo ludzi w takim momencie odpuszcza, będąc zupełnie zbitymi z tropu. Zwłaszcza jeśli są to osoby starsze, u których mogą przecież wystąpić problemy z pamięcią.

Oczywiście takie zmanipulowane nagranie nie przejdzie przed sądem ani żadną inną poważną instytucją, która jest je w stanie sprawdzić. Często jednak ludzie nie doprowadzają takich spraw aż tak daleko. Unikaj więc używania słówka "tak", jeśli widzisz, że ktoś dzwoni do ciebie z nieznanego ci numeru. Powiadom też o całym procederze seniorów w swojej rodzinie, aby i im nic przykrego się nie stało.

jak nie zaczynać rozmowy telefonicznej, fot. freepik
jak nie zaczynać rozmowy telefonicznej, fot. freepik

Czy przez telefon można zawrzeć ważną umowę?

Wielu ludzi nie zdaje sobie z tego kompletnie sprawy, ale polskie prawo rzeczywiście dopuszcza zawarcie umowy poprzez rozmowę telefoniczną. Wystarczy, że jest ona rejestrowana — wtedy taka umowa jak najbardziej jest obowiązująca i nie trzeba nawet niczego podpisywać. Korzystają z tego nie tylko różnej maści oszuści, ale i marketingowcy. Warto o tym wiedzieć.

jak nie zaczynać rozmowy telefonicznej, fot. freepik
jak nie zaczynać rozmowy telefonicznej, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także