NewsyZ taką walizką już tam nie wjedziesz! Popularny kurort wprowadza zakaz ze względu na hałas

Z taką walizką już tam nie wjedziesz! Popularny kurort wprowadza zakaz ze względu na hałas

zakaz walizek na kółkach, fot. Freepik
zakaz walizek na kółkach, fot. Freepik
15.06.2023 15:17

Popularny chorwacki kurort zamierza wprowadzić zakaz używania walizek na kółkach w historycznym centrum miasta. Wszystko przez to, że mieszkańcy skarżą się na powodowany przez nie hałas.

Dubrownik to niewielkie, ale piękne, a przez to bardzo atrakcyjne dla turystów miasto. Ma 42 tys. mieszkańców, a co roku odwiedza go ok. miliona osób. Niestety, obecność turystów w historycznym centrum miasta bywa kłopotliwa dla lokalnej społeczności. Ciągnięte po kamiennych ulicach walizki na kółkach powodują ogromny hałas. Właśnie dlatego władze miasta mają zakazać używania ich w najstarszej części Dubrownika.

Jak będzie działać zakaz walizek na kółkach?

Cytowany w lokalnej prasie burmistrz Dubrownika — Mato Franković — zapowiedział, że zakaz walizek na kółkach ma zostać wprowadzony jeszcze w tym roku. Jak wspomnieliśmy, chodzi o to, by ograniczyć hałas, na który narzekają mieszkańcy. Burmistrz zapewnia, że nikt nie będzie karał turystów za ciągnięcie walizki po bruku. W planach jest edukowanie przyjezdnych i wskazywanie na niedogodności, jakie powoduje ich zachowanie. Jesienią w Dubrowniku ma natomiast powstać system, który ułatwi respektowanie zakazu. Założenie jest takie, że turyści będą zostawiać bagaże przed wejściem do zabytkowego centrum miasta. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty zostaną dostarczone do hotelu. Tyle na początek. Docelowo władze Dubrownika chcą stworzyć przy lotnisku centrum logistyczne, z którego bagaże będą dostarczane bezpośrednio do miejsc noclegu podróżnych.

Dubrownik wprowadza zakaz walizek na kółkach. Fot. Freepik
Dubrownik wprowadza zakaz walizek na kółkach. Fot. Freepik

Jakie jeszcze zakazy obowiązują w Dubrowniku?

Zakaz używania walizek na kółkach w centrum miasta nie jest pierwszym ograniczeniem, jakie władze Dubrownika nałożyły na turystów, by ułatwić życie mieszkańcom. Już jakiś czas temu zabroniono poruszania się po historycznej części miasta rowerami oraz hulajnogami elektrycznymi. Na początku czerwca w mediach społecznościowych opublikowano film animowany, w którym władze Dubrownika przypominają turystom również o innych zasadach. Chodzi m.in. o odpowiedni ubiór, trzymanie psów na smyczy, zakaz spożywania alkoholu na ulicach oraz wyrzucania niedopałków papierosów. Nagranie jest częścią projektu "Respect the City" ("Szanuj miasto"). Inicjatywa ma zwrócić uwagę na to, jak zachowywać się w mieście, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także