PoradyLajfhakiZalej octem i spryskaj łazienkę. Pleśń dosłownie wyparuje ze wszystkich zakamarków!

Zalej octem i spryskaj łazienkę. Pleśń dosłownie wyparuje ze wszystkich zakamarków!

jak się pozbyć pleśni w łazience, fot. Genialne.pl
jak się pozbyć pleśni w łazience, fot. Genialne.pl
27.04.2023 11:27

Pleśń w łazience to problem nie tylko pod względem estetycznym. To przede wszystkim groźna dla zdrowia twojego i twoich bliskich narośl, której jak najszybciej trzeba się pozbyć. Dostępna w sklepach chemia jest bardzo droga i niekiedy mało skuteczna. Dlatego podpowiadamy, jak się pozbyć pleśni w łazience sprawdzonym domowym sposobem.

Przyczyny powstawania pleśni są związane z wilgocią, jaka wytwarza się podczas korzystania z łazienki. Rozwojowi pleśni sprzyja też słaba wentylacja w pomieszczeniu lub brak możliwości regularnego wietrzenia. Ze względu na zły wpływ pleśni na nasze zdrowie nie powinniśmy jej lekceważyć. Negatywnie oddziałuje na naszą skórę oraz układ nerwowy i oddechowy.

Jak rozpoznać pleśń w łazience?

Na początku możemy nie odczuwać jej w żaden sposób, ponieważ zadomawia się w rogach ścian lub za meblami łazienkowymi. Pierwszym niepokojącym sygnałem są małe kropki w kolorze czerni lub ciemnej zieleni, które szybko rozprzestrzeniają się na ścianie, a mogą także przenieść się na meble, które w efekcie też będą pleśnieć. Warto wiedzieć, że kropki pleśni nie są symetryczne, a wręcz przeciwnie — pojawiają się w różnych odległościach względem siebie. Wiele osób może pomylić pleśń z brudnym nalotem, jednak poświęćmy na obserwację zmiany kilka dni, a przekonamy się, z którym "intruzem" mamy do czynienia.

olejek z drzewa herbacianego na pleśń, fot. gettyimages
olejek z drzewa herbacianego na pleśń, fot. gettyimages

Jak się pozbyć pleśni w łazience? Wystarczą te dwa składniki

W niemal każdej kuchni znaleźć możemy grejpfruta oraz ocet, z których wykonamy zabójczy środek zwalczający pleśń. Na początek obierz cytrusa ze skórki, ponieważ to właśnie ona jest bazą naszego preparatu. Następnie zalej ją dwiema szklankami octu, który jest tanim i skutecznym środkiem czyszczącym. Teraz musisz pozostawić preparat na kilka dni w temperaturze pokojowej i najlepiej w ciemnym pomieszczeniu. Na koniec płyn przelej płyn do butelki z atomizerem i rozpyl na pleśń. Odczekaj kilka minut, aby mikstura mogła dobrze zadziałać. Skórka grejpfruta ma właściwości grzybobójcze, co zapewnia całkowitą skuteczność środka. Potem przetrzyj czyszczoną powierzchnię, a w razie potrzeby powtórz cały zabieg.

płyn zapobiegający powstawaniu pleśni fot. genialne.pl
płyn zapobiegający powstawaniu pleśni fot. genialne.pl

Jak zapobiegać pleśni?

Jeśli masz taką możliwość, to warto często wietrzyć łazienkę, szczególnie po każdej kąpieli. Możesz też zakupić (lub zrobić samodzielnie) pochłaniacze wilgoci, które szybko uregulują poziom wilgotności w łazience.

Pocięłam szmatkę i nasączyłam. W 15 min zniknął kamień z prysznica

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także