PoradyLajfhakiZalej wodą i odstaw. Następnego dnia podlej surfinie, a efekt Cię zaskoczy

Zalej wodą i odstaw. Następnego dnia podlej surfinie, a efekt Cię zaskoczy

Nawóz do surfinii fot. getty images
Nawóz do surfinii fot. getty images

17.05.2023 08:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Surfinie to najpopularniejsze kwiaty balkonowe i tarasowe. Kwitną od wczesnej wiosny po pierwsze jesienne przymrozki. Warto jednak poznać wszystkie konieczne dla niej warunki uprawne, aby obficie kwitła. Podpowiadamy jak przygotować odpowiedni nawóz do surfinii.

Warto dodać, że surfinie nie są wymagającą rośliną w uprawie i nawet początkujący ogrodnik świetnie sobie z nią poradzi. Mimo to nieodpowiednie dobrana gleba, czy stanowisko potrafi wyrządzić roślinie nieodwracalne skutki, przez co surfinia straci swój urok.

Uprawa surfini

Są to kwiaty, które bardzo lubią słoneczne lub półcieniste miejsca osłonięte od przeciągów. Warto wybierać podłoże o kwaśnym odczynie pH, które będzie dobrze przepuszczalne. Dobrze jest podlewać je regularnie, ale niewielką ilością wody, ponieważ lepiej przesuszyć surfinie niż przelać i doprowadzić do gnicia korzeni. Jeśli kwiaty są pożółkłe oraz suche to warto je odciąć, dzięki czemu roślina nie będzie marnowała na nie energii, a wypuści nowe. W lecie należy podlewać surfinie minimum dwa razy dziennie, ze względu na ostre promienie słoneczne kwiaty mogą bardzo szybko stać się suche. Warto dodać, że rośliny te są dostępne w wielu kolorach, dlatego można decydować się na purpurowe, białe czy różowe, które mogą być większe, dłuższe lub krótsze. Jeśli podczas sadzenia surfinii zależy nam na wielokolorowym efekcie, to sadźmy je na przemian, a z pewnością zrobią spektakularne wrażenie.

Jak podlewać surfinie?Fot. Freepik
Jak podlewać surfinie?Fot. Freepik

Domowy nawóz do surfinii

Jeśli roślina ma zapewnione wszystkie potrzebne jej warunki do wzrostu, to należy zadbać o jej nawożenie. Zamiast stosować chemiczne i drogie preparaty, warto przygotować go samodzielnie ze skórki po bananie. Owoce te zawierają w sobie potas, fosfor oraz magnez, które poprawiają kondycję kwiatów i korzeni, jak również zapobiegają licznym chorobom. Wystarczy, że nie wyrzucisz skórki po bananie do kosza, a dokładnie ją opłuczesz oraz włożysz do słoika. Teraz trzeba zalać skórkę ciepłą wodą, zakręcić słoik i odstawić na przynajmniej 24 godziny. W tym czasie skórka wypuści do wody potrzebne surfinii substancje odżywcze. Na drugi dzień należy rozmieszać miksturę ze skórki bananowej z wodą w proporcji 1:1 i podlać kwiaty. Nawóz ze skórki bananowej sprawdzi się do nawożenia wszystkich roślin doniczkowych oraz ogrodowych.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także