PoradyZalej wodą i spryskaj czarną porzeczkę. Będzie słodsza i bardziej soczysta

Zalej wodą i spryskaj czarną porzeczkę. Będzie słodsza i bardziej soczysta

nawóz dla czarnej porzeczki fot. freepik
nawóz dla czarnej porzeczki fot. freepik
Manuel

09.06.2023 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czarna porzeczka jest raczej mało wymagająca w uprawie i nie sprawia nawet początkującym ogrodnikom wielkich problemów. Jeśli jednak chcesz, aby dała dużo owoców, to musisz ją odpowiednio przycinać i dodatkowo odżywiać. Pokażemy ci najlepszy, naturalny nawóz dla czarnej porzeczki.

Czarna porzeczka jest bardzo zdrowym owocem, który warto jest jeść nie tylko latem. Jej krzaczki dobrze rozwijają się w naszym klimacie, zwłaszcza w mocno nasłonecznionych miejscach (czym słońca zapewnisz im więcej, tym owoce będą z reguły miały wyrazistszy i słodszy smak). W uprawie tego krzewu kluczowe jest odpowiednie przycinanie i nawożenie. Bardzo dobrą odżywkę dla niego można przyrządzić z obierek po ziemniakach.

Dlaczego warto jeść owoce czarnej porzeczki?

Przede wszystkim dlatego, że są one bogate w liczne witaminy i minerały cenne dla naszego organizmu. Posiadają dużą ilość witaminy C, która jest pomocna organizmowi w walce z przeziębieniami, stanami obniżonej odporności, paradontozie i przy próchnicy zębów. Ponadto porzeczki posiadają bardzo dużą ilość flawonoidów. Związki te hamują powstawanie w organizmie toksycznych substancji prowadzących do zaistnienia chorób nowotworowych, a także spowalniają proces starzenia naszego organizmu. Bardzo dobrze także wpływają na regulację poziomu cholesterolu we krwi i stabilizują ciśnienie tętnicze. Warto więc włączyć porzeczki do swojej diety.

nawóz dla czarnej porzeczki, fot. freepik
nawóz dla czarnej porzeczki, fot. freepik

Nawóz dla czarnej porzeczki z obierek po ziemniakach

Obierki, których użyjesz, mogą być zarówno zupełnie świeże, jak i nieco starsze. Nie będzie miało to znaczenia dla rezultatu. Włóż je wszystkie do średniej wielkości pojemnika i zalej wrzącą wodą w proporcji 1:10. Przemieszaj je, a następnie odstaw przygotowany roztwór w dowolne miejsce i poczekaj, aż całkowicie ostygnie. Po stosunkowo krótkim czasie woda powinna nieco zmętnieć i mieć pokojową temperaturę. W tym momencie możesz wziąć się za przecedzenie roztworu przez dowolne sitko  - tak, aby nie pozostały w nim jakiekolwiek resztki obierek. Następnie przelej otrzymaną miksturę do buteleczki ze spryskiwaczem, możesz już ją zaaplikować na swoje porzeczki. Taki oprysk warto stosować raz na trzy, cztery tygodnie.

nawóz dla czarnej porzeczki, fot. freepik
nawóz dla czarnej porzeczki, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także