PoradyZamiana solarium na balkon jest zdrowsza, ale w tym przypadku o wiele bardziej kosztowna!

Zamiana solarium na balkon jest zdrowsza, ale w tym przypadku o wiele bardziej kosztowna!

opalanie na balkonie, fot. freepik
opalanie na balkonie, fot. freepik
Manuel

01.06.2023 09:41

Niby to nasza prywatna przestrzeń, więc nikogo nie powinno obchodzić, co na niej robimy. Realia polskiego prawa są jednak takie, że za opalanie na balkonie w pewnych sytuacjach można dostać mandat (i to spory). W jakich sytuacjach możesz być na to narażony?

Lato to okres w roku, kiedy znaczna część z nas lubi spędzać swój czas wolny na słońcu, a ci, którzy mają balkony, chętnie się na nich opalają. Jest to przyjemne i dobrze wpływa na nasze zdrowie i wygląd. W ten sposób dostarczamy sobie witaminy D, a i skóra — zdaniem wielu osób — lepiej wtedy wygląda. Należy jednak opalać się ta, żeby nie łamać żadnych przepisów — zwłaszcza tych mówiących o tzw. nieobyczajnym wybryku.

Kiedy można dostać mandat za opalanie na balkonie?

Może cię to spotkać w jednej z dwóch sytuacji: gdy opalasz się całkowicie nago lub gdy jesteś kobietą i opalasz się topless. Czyn taki może zostać wtedy zakwalifikowany jako nieobyczajny wybryk i może poskutkować mandatem nawet w wysokości 1500 zł. Przepisy mówią bowiem:

Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Choć przepisy jasno o tym mówią, to w przypadku opalania się nago/topless na balkonie raczej nie musisz obawiać się, że grozi ci pozbawienie wolności. Ten fragment odnosi się do cięższych przypadków naruszenia tego przepisu.

opalanie na balkonie, fot. freepik
opalanie na balkonie, fot. freepik

Nie zawsze za opalanie nago na swoim balkonie dostaniesz mandat

Co ciekawe, powyższe prawo nie oznacza, ze nie możesz opalać się na balkonie nago/topless w żadnym przypadku. Kara grozi ci realnie tylko wtedy, jeśli robisz to (że tak to nazwiemy) ostentacyjnie. Co to znaczy? Mogą spotkać cię poważne konsekwencje, jeśli twój balkon jest na tyle dobrze widoczny z ulicy, że będzie cię na nim widać z daleka. Jeśli natomiast solidnie go zasłonisz, a sąsiad dojrzy cię na balkonie nago tylko dlatego, że znalazł jakiś niewielki prześwit, przez który można to zrobić, to w takiej sytuacji to raczej on będzie miał kłopoty w związku podglądaniem ciebie. Problem jednak w tym, że to, czy byłeś odpowiednio zasłonięty, należy już do indywidualnej oceny policjanta lub (ewentualnie na późniejszym etapie) sędziego.

opalanie na balkonie, fot. freepik
opalanie na balkonie, fot. freepik

Może cię również zainteresować: Oto dlaczego samoloty są białe. Powód zbija z tropu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także