PoradyLajfhakiZamiast do zlewu, wlewam do garnka. Pomagają mi usunąć przypalone resztki

Zamiast do zlewu, wlewam do garnka. Pomagają mi usunąć przypalone resztki

jak wyczyścić przypalony garnek domowym sposobem fot. getty images
jak wyczyścić przypalony garnek domowym sposobem fot. getty images

07.08.2023 18:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Używa się ich codziennie do gotowania, podgrzewania, a nawet smażenia. Sięgamy po nie od razu, gdy chcemy upichcić posiłek, ale często podczas prób kulinarnych zdarza się awaria. Sprawdź, jak wyczyścić przypalony garnek domowym sposobem.

Wystarczy chwila nieuwagi, a garnek się przypali, przez co cała potrawa nie smakuje już tak dobrze. Wtedy zazwyczaj odkłada się naczynie na bok i namacza z nadzieją, że brud się odklei. Mimo to tak się nie dzieje, przez co zostajemy z niemałym problemem. Zamiast się denerwować i spisywać garnek na straty zastosuj te triki, a problem zniknie.

Jak wyczyścić przypalony garnek domowym sposobem?

W takiej sytuacji należy działać szybko, aby spalone resztki nie przywarły do dna garnka na stałe. W przeciwnym razie pozbycie się ich jest o wiele trudniejsze. Dlatego nigdy nie zalewaj spalonego garnka samą wodą, tylko dodaj, kilka kropli płynu do naczyń. Ważne, aby zrobić to, kiedy naczynie jest jeszcze ciepłe, co dodatkowo pomoże rozpuścić brud. Teraz pozostaw go na kilkanaście minut, a dopiero po tym czasie zacznij czyścić bawełnianą szmatką z dodatkiem płynu do naczyń. To jest pierwsza pomoc, jaką należy podjąć na spalony garnek. Jeśli przyniesie marne efekty, to nie trać nadziei, istnieją jeszcze inne sposoby.

Sposób na przypalone resztki w garnku fot. freepik
Sposób na przypalone resztki w garnku fot. freepik

Pozostałe triki na spalony garnek

  • Kiedy sporo gotujesz, to wiesz, że po jakimś czasie na niektórych garnkach i patelniach mogą pojawić się plamy, z którymi nie poradzi sobie nawet zmywarka. Najtrudniejsze do usunięcia są ślady tłuszczu i przypaleń. Spróbuj je wyszorować za pomocą fusów z kawy. Drobinki zadziałają niczym delikatny peeling, który sprawi, że twoje naczynia znów będą wyglądać jak nowe. Fusy połącz z niewielką ilością wody, weź miękką gąbkę i umyj garnki. Możesz je najpierw spróbować odmoczyć, jeśli plamy są bardzo zaschnięte.
  • Możesz także użyć domowego specyfiku, który przeznaczony jest nie tylko do sprzątania — octu. Dlatego wlej go do garnka, a następnie zagotuj. Po kilku minutach wyłącz palnik i spróbuj szpatułką podważyć przypalone kawałki. Warto dodać, że sposób ten nie sprawdzi się do aluminiowych naczyń.
  • Ten biały proszek to remedium na przypalony garnek: weź sodę oczyszczoną i zmieszaj ją z wodą do konsystencji gęstej pasty. Tak przygotowaną miksturę nałóż na dno naczynia i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie umyj garnek jak zazwyczaj, a spalenizna zacznie odchodzić sama.
Garnek do piekarnika, fot. Freepik
Garnek do piekarnika, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także