PoradyLajfhakiZamiast wyrzucać, podpal podczas grilla. Komary się nawet nie zbliżą

Zamiast wyrzucać, podpal podczas grilla. Komary się nawet nie zbliżą

środek na komary fot. freepik
środek na komary fot. freepik

26.05.2023 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosną i latem komary skutecznie uprzykrzają życie każdemu, kto lubi spędzać popołudnia i wieczory na świeżym powietrzu. Ich obecność jest irytująca i kończy się wieloma swędzącymi ugryzieniami. Podpowiadamy, jak zrobić domowy środek na komary, który uchroni nas przed tymi insektami i pozwoli bez przeszkód spędzać czas np. w ogródku.

Wieczorny spacer, grill lub ognisko powinny kojarzyć się z samymi przyjemnymi przeżyciami. Niestety, dla wielu osób kończą się swędzącymi ukąszeniami. Wszystko przez komary, które grasują głównie wieczorami oraz w nocy. Aby uniknąć pogryzienia, lepiej zostać w domu. Alternatywą jest zastosowanie domowej roboty środka na komary. Jest prosty do wykonania i niezwykle skuteczny.

Co przyciąga komary?

Komary, choć są aktywne głównie wieczorami i w nocy, potrafią bezbłędnie odszukać swoje ofiary. Wszystko przez zapachy, jakie wydzielają ludzkie ciała. Owady przyciąga kwas mlekowy oraz amoniak zawarte w pocie. Wabikiem jest też zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez nas powietrzu. Komary mają dobrze rozwinięty mechanizm termodetekcji, więc lokalizują ludzi również na podstawie temperatury ciała. Pod tym względem najbardziej narażonymi na atak insektów osobami są małe dzieci, kobiety w czasie owulacji oraz młodzi mężczyźni. Owady reagują także niektóre kolory oraz słodkie zapachy.

Środek na komary wykonasz w domu w kilka minut. Fot. Getty Images
Środek na komary wykonasz w domu w kilka minut. Fot. Getty Images

Tak zrobisz środek na komary w sprayu

Insekty można łatwo odstraszyć, wykorzystując zapachy. Prosty i bezpieczny środek na komary zrobisz w domu w kilka minut.

  • Przygotuj buteleczkę z atomizerem o pojemności 100 ml.
  • Zapełnij buteleczkę do połowy wodą destylowaną lub przefiltrowaną. Drugą połowę uzupełnij naparem lub hydrolatem z oczaru wirginijskiego.
  • Dodaj 5-8 kropli olejku eterycznego. Do wyboru masz 3 zapachy: miętę pieprzową, eukaliptus oraz drzewo herbaciane.
  • Wymieszaj dokładnie zawartość butelki. Wstrząsaj preparat przed każdym użyciem.
środek na komary, fot. Getty Images
środek na komary, fot. Getty Images

Odstraszający środek na komary na grilla zrobisz za darmo

Komarów pozbędziesz się również, wykorzystując fusy po kawie. Jeśli masz w domu ekspres, nie musisz traktować ich jak odpadu i wyrzucać. Zanim zorganizujesz imprezę na świeżym powietrzu, zgromadź ich jak najwięcej, a następnie porządnie wysusz. Następnie umieść je w miseczce lub innym naczyniu odpornym na wysoką temperaturę. W czasie grilla ustaw je w pobliżu miejsca, w którym przebywacie i podpal. Dym i aromat spalonej kawy sprawią, że komary będą trzymały się z daleka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także