PoradyZamiast wyrzucać, rozkładam wokół roślin. Przepędza mszyce i działa jak nawóz

Zamiast wyrzucać, rozkładam wokół roślin. Przepędza mszyce i działa jak nawóz

fusy z kawy na mszyce, fot. Genialne.pl/Getty Images
fusy z kawy na mszyce, fot. Genialne.pl/Getty Images

27.05.2023 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fusy z kawy to tani i skuteczny sposób na mszyce. Ten kuchenny odpad pomoże szybko przegonić owady, które niszczą kwiaty, drzewa, owoce oraz warzywa. Podpowiadamy, jak wykorzystać je do ochrony roślin przed szkodnikami. Jest kilka sposobów.

Mszyce nie są wybredne i atakują niemal wszystkie rośliny. Najbardziej narażone są m.in. pomidory, zioła oraz róże. Szkodniki żerują na liściach i łodygach. Niszczą je swoimi trującymi enzymami, które powodują, że liście zwijają się i więdną, a pędy obumierają. Poza tym te niewielkie owady przenoszą groźne choroby. Fusy z kawy to skuteczny sposób, by szybko się ich pozbyć.

Dlaczego fusy z kawy to dobry sposób na mszyce?

Skuteczność kawy jako środka na mszyce to zasługa kofeiny. Działa ona na owady jak neurotoksyna - wpływa na ich układ nerwowy i powoduje szybką śmierć. Aby zadziałała, wystarczy, że owady zetkną się z fusami z kawy lub będą wdychać ich opary. Stosowanie fusów z kawy jako środka owadobójczego ma jeszcze jedną zaletę. Ten kuchenny odpad ma dużo składników odżywczych, więc pomaga wzmocnić rośliny.

Fusy z kawy to świetny sposób na mszyce. Fot. Genialne.pl
Fusy z kawy to świetny sposób na mszyce. Fot. Genialne.pl

Nie wszystkie fusy z kawy się nadają

Nie każda kawa nadaje się do tego, by stosować ją jako środek na mszyce.

  • Badania wykazały, że fusy z parzenia espresso zawierają bardzo mało składników bioaktywnych, w związku z czym nie mają zbyt dużego wpływu na insekty.
  • Do wykonania tego triku nie nadaje się kawa bezkofeinowa.
  • Alternatywą dla fusów z kawy może być natomiast czarna herbata, która również zawiera kofeinę.

Jak stosować fusy z kawy na mszyce?

Fusy z kawy możesz zastosować jako środek na mszyce na 2 sposoby:

  • Rozłóż fusy po kawie na ziemi, wokół zaatakowanej rośliny. Możesz też użyć ich, zanim pojawią się szkodniki - jako środek zapobiegawczy. Pamiętaj, by przed rozłożeniem w ogrodzie dokładnie wysuszyć fusy. W przeciwnym razie ziemia może zacząć pleśnieć.
  • Wykonaj kawowy oprysk na mszyce. Po prostu ponownie zaparz fusy w 250 ml wody i odstaw napar na pół godziny. Po tym czasie przefiltruj fusy przez sitko i pozostaw preparat do ostygnięcia. Przelej miksturę do butelki ze spryskiwaczem. Spryskuj rośliny co 2 dni. Pamiętaj, by nanosić środek również na spodnią część liści. Mszyce bardzo często grupują się w tym miejscu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także