Balkon i ogródOgródZamiast wyrzucić, wypłucz po nim butelkę i wykorzystaj w ogrodzie

Zamiast wyrzucić, wypłucz po nim butelkę i wykorzystaj w ogrodzie

opryski z mleka fot. genialne.pl
opryski z mleka fot. genialne.pl
31.07.2023 14:39

Mleko jest niezwykle uniwersalnym produktem, który może znaleźć zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w ogrodzie. Poznaj przepisy na opryski z mleka i zacznij je wykorzystywać już teraz.

Najlepszym wyborem jest oczywiście mleko "prosto od krowy", ale jeżeli nie mamy do niego dostępu, możemy skorzystać z mleka pasteryzowanego dostępnego w sklepach. Takie mleko zazwyczaj sprzedawane jest w butelkach i przechowywane w lodówkach. Mleko chude 2% będzie idealne.

Opryski z mleka

Mleko może być również skutecznym środkiem przeciwko szkodnikom. Działa zabójczo na niektóre z nich, takie jak stonka, mszyce, wciornastki i roztocza. Wystarczy wymieszać 1 część mleka z 1 częścią wody i spryskać liście rośliny z obu stron raz w tygodniu.

opryski z mleka fot. freepik
opryski z mleka fot. freepik

Mleko dla roślin doniczkowych

Jednym z najważniejszych zastosowań mleka w uprawie roślin jest jego wykorzystanie jako nawozu. Jest on szczególnie polecany dla roślin doniczkowych. Mleko dostarcza roślinom niezbędnego wapnia. Dzięki temu liście roślin będą lepiej wybarwione, nie będą żółknąć i opadać.

Zaleca się stosowanie mleka z wodą dla roślin doniczkowych raz w miesiącu, na przykład poprzez wypłukanie butelki po mleku wodą. Taka ilość nawozu z mleka wystarczy dla roślin. Wapń wpływa na odczyn wody, dlatego takiego nawozu powinniśmy używać do roślin, które tolerują podłoże zasadowe, ewentualnie obojętne. W przypadku roślin doniczkowych nawóz z mleka szczególnie sprawdza się dla fikusów, bluszczów, aloesu i sansewierii.

Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość mleka może zaszkodzić roślinom, ponieważ korzenie roślin mogą się zadławić, jeżeli podlejemy je zbyt obficie lub nie rozcieńczymy mleka. Unikaj pryskania roślin domowych mlekiem w upały, bo jak mleko skwaśnieje, zrobi się nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także