PoradyLajfhakiZamiast wyrzucić, wysyp jesienią na trawnik. Zobaczysz różnicę

Zamiast wyrzucić, wysyp jesienią na trawnik. Zobaczysz różnicę

Jesienna pielęgnacja trawnika to nie tylko zgrabywanie resztek roślin i opadłych liści. To również ostatnie przed zimą koszenie i pielęgnacja, dzięki której wiosną zachwyci intensywną zielenią. Oto dlaczego należy przeprowadzić wapnowanie trawnika i jak to prawidłowo zrobić.

wapnowanie trawnika fot. freepik
wapnowanie trawnika fot. freepik

29.09.2023 19:11

Przed nadejściem zimy trzeba zadbać o swoje rośliny, aby na kolejny sezon mogły rozwinąć się na nowo. Podobnie jest z trawnikiem, którego trzeba zabezpieczyć i odżywić. Dowiedz się, w jaki sposób.

Czym jest wapnowanie trawnika?

Jest to nic innego, jak proces posypywania murawy wapnem, aby dostarczyć go do podłoża. Ma to na celu podwyższenie jego pH, które stosuje się do zbyt kwaśnych gleb. Uważaj, bo jeśli masz ziemię o obojętnym odczynie lub zasadowym, ten zabieg nie przyniesie ci oczekiwanych rezultatów. Wapnuje się ziemię, która ma pH mniejsze niż 5,5. Jeśli nie wiesz, jaką masz glebę w ogrodzie - zrób test. Kiedy dochodzi do zakwaszenia? W momencie wsiąkania w nią kwaśnych deszczy, ale też w wyniku przenawożenia i zbyt częstego podlewania. Powodem, dla którego stosuje się wapnowanie trawnika jest fakt, że wapń jest niezbędny trawie do wzrostu i wspiera rozwój jej korzeni. Odkwaszając w ten sposób glebę, pomagasz zwalczać chwasty i rozluźniasz strukturę gleby.

Obraz

Jak i kiedy wapnować murawę?

dwa terminy, w których przeprowadza się ten zabieg. Pierwszy jesienią od końca września do początku listopada, a drugi wiosną od lutego do marca. I uwaga - wapnowanie robi się po zakończeniu wzrostu trawy lub zanim zdąży ona rozpocząć okres wegetacji. Powtarza się taki zabieg co 3-4 lata, bo jest to proces długotrwały i nie wymaga większej częstotliwości. Zaleca się też, aby nie robić tego w tym samym czasie, co nawożenia, ponieważ wszystko pójdzie na marne. Substancje odżywcze zawarte w nawozie po złączeniu się z wapniem wytworzą nieprzyswajalne dla roślin związki, a to doprowadzi do zatrzymania wzrostu. Dlatego po nawożeniu należy odczekać 3-4 tygodnie, zanim weźmiemy się za wapnowanie. Najlepiej do tego wybierać dolomit, który dodatkowo uzupełni niedobory w glebie oraz kredę nawozową, która nadaje się, zarówno do lekkich ziem, jak i ciężkich, bardziej gliniastych. Możesz też zastosować do tego popiół drzewny z kominka.

Green Grass Texture
Green Grass Texture
domowe sposobytrawnikpopiół drzewny