PoradyLajfhakiZamiast wyrzucić, zalej wodą i odstaw. Odżywi pelargonie w ogrodzie

Zamiast wyrzucić, zalej wodą i odstaw. Odżywi pelargonie w ogrodzie

domowy nawóz do pelargonii fot. freepik
domowy nawóz do pelargonii fot. freepik
04.06.2023 18:34

Pelargonie to królowe balkonów i tarasów, które na przestrzeni lat nie tracą na popularności. Do ich wzrostu potrzebne jest regularne odżywianie. Podpowiadamy jak przygotować domowy nawóz do pelargonii.

Kwiaty te nie mają specjalnych wymagań i z ich hodowlą poradzi sobie każdy. Jednak często marnieją, a nawet nie wpuszczają nowych kwiatostanów. Wtedy wystarczy odrobina domowego nawozu z niezbędnymi składnikami mineralnymi, a będą uginać się od kwiatów.

Jak pielęgnować pelargonie?

Dla prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego należy poznać ich podstawowe wymagania. Najlepiej sadzić pelargonie po wiosennych przymrozkach, czyli w drugiej połowie maja. Dobrze wybrać ziemię przeznaczoną do kwiatów, czyli przepuszczalną o odczynie pH obojętnym. Podlewanie warto dostosować do warunków atmosferycznych, w lecie należy nawadniać pelargonie dwa razy dziennie. Kwiaty te nie są odporne na suszę, dlatego regularne i obfite podlewanie jest wskazane. Stanowisko dla tych roślin powinno być słoneczne, ale dobrze będą rosły także w półcieniu. Nawożenie to równie ważny element hodowli i warto wykonywać je przynajmniej raz na dwa tygodnie przez cały okres kwitnienia.

pelargonie na balkonie, fot. Pixabay
pelargonie na balkonie, fot. Pixabay

Domowy nawóz do pelargonii

Najlepszą odżywką będzie wywar z łupin cebuli, które są bogatym źródłem witamin i minerałów: magnezu, manganu, żelaza, wapnia oraz witamin z grupy B. Preparat ten jest tani, oraz ekologiczny, ponieważ łupiny nie wylądują w koszu, a zostaną ponownie wykorzystane. Wystarczy zalać 1 litrem wrzącej wody łupiny z 10 cebul w słoiku. Następnie należy zostawić zakręcony słój w ciemne miejsce na około 24 godziny. Po tym czasie nawóz jest gotowy i wystarczy podlewać nim pelargonie raz na dwa tygodnie.

Young beautiful female florist watering flowers. Blury outdoor background.
Young beautiful female florist watering flowers. Blury outdoor background.

Domowa gnojówka z pokrzyw

To najtańszy i bardzo skuteczny sposób, w którym wykorzystuje się mylnie uważaną za zbędny chwast pokrzywę lub skrzyp. Wystarczy zebrać około 1 kg pokrzyw, następnie pociąć je na mniejsze kawałki i zalać wodą, a najlepiej deszczówką. Pod wpływem wysokiej temperatury rozpocznie się proces fermentacji, który uwolni z pokrzyw magnez, żelazo, azot i potas. Dlatego codziennie należy mieszać preparat i ustawić go z dala od domu, ponieważ gnojówka wydziela nieprzyjemny zapach. Odżywka jest gotowa, kiedy zaczyna się pienić, a przed użyciem trzeba rozcieńczyć ją w proporcji 1:10 z wodą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także