Zamykać drzwi, czy nie zamykać, aby oszczędzać ciepło w domu?
Obecna sytuacja w kraju (i na świecie) zmusiła nas do tego, aby zmienić swoje codzienne nawyki i przyzwyczajenia. Zostaliśmy postawieni przed obowiązkiem troszczenia się o to, co i ile zużywamy. Nie ma więc mowy na przykład o otwieraniu okien podczas działania kaloryfera lub niezakręcaniu wody podczas mycia zębów. A czy zamykanie drzwi do różnych pomieszczeń, aby ciepło nie uciekało, też powinno z nami zostać? Czy to raczej niemająca potwierdzenia w rzeczywistości ułuda, którą nie warto sobie zaprzątać głowy?
24.11.2022 18:41
Gigantyczne podwyżki cen gazu i prądu sprawiły, że podczas nadchodzącej zimy na pewno nie będziemy ogrzewać wszystkich pomieszczeń w domu, a tylko te, w których spędzamy najwięcej czasu. To zaś może ciągnąć za sobą pewne konsekwencje…
Dlaczego trzeba zamykać drzwi w każdym pomieszczeniu w domu?
Ponieważ w nieogrzewanych pomieszczeniach nie rozwinie się wtedy pleśń. Przez otwarte drzwi dostałoby się do nich ciepłe powietrze, które skropliłoby się na ścianach, powodując wilgoć.
Wniosek?
Jeśli drzwi pozostają otwarte, faktycznie ucieka przez nie ciepło! Gdzie? Do pomieszczeń mniej lub wcale nie ogrzewanych. To nawet pięcioprocentowe straty, których można w łatwy sposób uniknąć.
Wiesz już, co odpowiedzieć, kiedy gość w Twoim domu zapyta Cię, czy trzeba zamykać drzwi do pomieszczeń
Ale zamknięte drzwi to nie wszystko – warto też zadbać o odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu. Nie możesz dopuścić do tego, że w jednym będzie bardzo ciepło, a w drugim lodowato. Znajdź równowagę i ureguluj ciepło wedle tych zaleceń:
- 18 stopni Celsjusza w sypialni i kuchni – to optymalna temperatura zarówno do spania, jak też gotowania (choć jest jeszcze jeden bardzo ważny powód, dla którego drzwi do pokoju sypialnego powinny być zamykane, a już na pewno na noc!);
- 21 stopni w salonie, pokoju dziennym i jadalni;
w pokoju dziecka również ustawiaj takie temperatury - 18 stopni w nocy i 21 stopni w dzień
- 23 stopnie Celsjusza w łazience;
- 12 stopni w piwnicy.
Zamykaj drzwi do wszystkich tych pomieszczeń, aby nie mieszać powietrza i temperatur!
Zamykanie drzwi jest też bardzo ważne podczas wietrzenia!
Jeśli tego nie zrobisz, po pierwsze – stworzysz przeciąg. Po drugie – wydasz więcej na ogrzewanie. Po trzecie – nie dasz ujścia wilgoci, która zamiast wydostać się z pokoju na zewnątrz, po prostu przejdzie do innego pomieszczenia, gdzie rozpanoszy się i będzie źródłem pleśni.
Jak najefektywniej i najoszczędniej wietrzyć dom?
Oprócz konieczności zamykania wtedy drzwi, pamiętaj o tym, aby nie wietrzyć wszystkich pomieszczeń na raz, a każde z osobna. W ten sposób nie wyziębisz niepotrzebnie całego domu i nie stworzysz przeciągu, który - pożądany w lecie - w okresie jesienno-zimowym jest całkowicie niewskazany!