PoradyLajfhakiZamykać drzwi, czy nie zamykać, aby oszczędzać ciepło w domu?

Zamykać drzwi, czy nie zamykać, aby oszczędzać ciepło w domu?

Zamykanie drzwi fot. Genialne.pl
Zamykanie drzwi fot. Genialne.pl
24.11.2022 18:41

Obecna sytuacja w kraju (i na świecie) zmusiła nas do tego, aby zmienić swoje codzienne nawyki i przyzwyczajenia. Zostaliśmy postawieni przed obowiązkiem troszczenia się o to, co i ile zużywamy. Nie ma więc mowy na przykład o otwieraniu okien podczas działania kaloryfera lub niezakręcaniu wody podczas mycia zębów. A czy zamykanie drzwi do różnych pomieszczeń, aby ciepło nie uciekało, też powinno z nami zostać? Czy to raczej niemająca potwierdzenia w rzeczywistości ułuda, którą nie warto sobie zaprzątać głowy?

Gigantyczne podwyżki cen gazu i prądu sprawiły, że podczas nadchodzącej zimy na pewno nie będziemy ogrzewać wszystkich pomieszczeń w domu, a tylko te, w których spędzamy najwięcej czasu. To zaś może ciągnąć za sobą pewne konsekwencje…

Mom and daughters do makeup in the bathroom, apply lipstick in front of the mirror. Daughters in her mother's heels. Mom and daughters have fun, spend time together.
Mom and daughters do makeup in the bathroom, apply lipstick in front of the mirror. Daughters in her mother's heels. Mom and daughters have fun, spend time together.

Dlaczego trzeba zamykać drzwi w każdym pomieszczeniu w domu?

Ponieważ w nieogrzewanych pomieszczeniach nie rozwinie się wtedy pleśń. Przez otwarte drzwi dostałoby się do nich ciepłe powietrze, które skropliłoby się na ścianach, powodując wilgoć.

Wniosek?

Jeśli drzwi pozostają otwarte, faktycznie ucieka przez nie ciepło! Gdzie? Do pomieszczeń mniej lub wcale nie ogrzewanych. To nawet pięcioprocentowe straty, których można w łatwy sposób uniknąć.

Obraz

Wiesz już, co odpowiedzieć, kiedy gość w Twoim domu zapyta Cię, czy trzeba zamykać drzwi do pomieszczeń

Ale zamknięte drzwi to nie wszystko – warto też zadbać o odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu. Nie możesz dopuścić do tego, że w jednym będzie bardzo ciepło, a w drugim lodowato. Znajdź równowagę i ureguluj ciepło wedle tych zaleceń:

w pokoju dziecka również ustawiaj takie temperatury - 18 stopni w nocy i 21 stopni w dzień

  • 23 stopnie Celsjusza w łazience;
  • 12 stopni w piwnicy.

Zamykaj drzwi do wszystkich tych pomieszczeń, aby nie mieszać powietrza i temperatur!

Obraz

Zamykanie drzwi jest też bardzo ważne podczas wietrzenia!

Jeśli tego nie zrobisz, po pierwsze – stworzysz przeciąg. Po drugie – wydasz więcej na ogrzewanie. Po trzecie – nie dasz ujścia wilgoci, która zamiast wydostać się z pokoju na zewnątrz, po prostu przejdzie do innego pomieszczenia, gdzie rozpanoszy się i będzie źródłem pleśni.

Jak najefektywniej i najoszczędniej wietrzyć dom?

Oprócz konieczności zamykania wtedy drzwi, pamiętaj o tym, aby nie wietrzyć wszystkich pomieszczeń na raz, a każde z osobna. W ten sposób nie wyziębisz niepotrzebnie całego domu i nie stworzysz przeciągu, który - pożądany w lecie - w okresie jesienno-zimowym jest całkowicie niewskazany!

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy? Mamy prosty i sprawdzony sposób!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także