PoradyZapach, który kleszcze nienawidzą. Kojarzy im się z ich śmiertelnym wrogiem

Zapach, który kleszcze nienawidzą. Kojarzy im się z ich śmiertelnym wrogiem

Zapach który kleszcze nienawidzą Fot.Freepik
Zapach który kleszcze nienawidzą Fot.Freepik
Manuel
01.08.2022 15:27

Jak w przypadku każdego żywego stworzenia są zapachy, które kleszcze przyciągają i takie, których nienawidzą. Używając na siebie tych drugich będziesz mógł skutecznie się przed nimi ochronić. Zapach który kleszcze nienawidzą, bo mają po temu swój powód, jest tylko jeden.

Najnowsza moda - spirytus mrówczany skutecznie odstrasza kleszcze

Ostatnio na zachodnich forach internetowych szczególną popularność zdobywa sobie... kwas mrówkowy. Co to takiego? I dlaczego działa? Najprościej mówiąc jest to związek chemiczny, który kleszczom kojarzy się z ich śmiertelnymi wrogami - mrówkami. Jest to zapach, który kleszcze nienawidzą. Wyczuwając go myślą, że te owady są w pobliżu, więc jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że będą chciały cię zaatakować, jeśli wyczują ten zapach.

Kwas mrówkowy najłatwiej jest nabyć w aptece pod postacią spirytusu mrówczanego (jest to środek działający rozszerzająco na naczynia krwionośne oraz hamująco na receptory czuciowe i bólowe).

Jak przygotować mgiełkę na bazie kwasu mrówkowego

Jeśli już kupiłeś spirytus mrówczany, to jedyne co musisz zrobić, to wykonać w dowolnym naczyniu prostą miksturę z wodą. Wystarczy, że zmieszasz ów spirytus mrówczany z wodą w proporcjach 1:1. Temperatura tutaj nie jest zbyt istotna. Obydwie ciecze powinny się bez problemu wymieszać. Teraz wystarczy, że przelejesz zawartość do dowolnej buteleczki z rozpylaczem. Następnie nanieś środek na swoje ubrania. Nie nanoś go natomiast na skórę, bo może to wywołać uczulenie. I gotowe! Kleszcze będą się od Ciebie trzymać z daleka.

freepik
freepik

O tym warto pamiętać korzystając ze środków zawierających kwas mrówkowy

Lekarze i specjaliści odradzają stosowanie kwasu mrówkowego u dzieci poniżej 12 roku życia. U bardzo młodych osób może on niestety wywołać pewne zaburzenia i niepożądane konsekwencje zdrowotne. Zaleca się również, żeby nie używać go z nadmierną częstotliwością. Nawet jeśli jesteś bardzo zadowolony z jego działania, to zawsze miej z tyłu głowy, że to preparat medyczny, który rozszerza naczynia krwionośne i hamuje działanie pewnych ważnych receptorów w ciele. Natomiast jeśli do lasu wyprawiasz się raz na jakiś czas, to jego użycie nie powinno nosić jakichkolwiek negatywnych konsekwencji.

Alternatywy, czyli inne zapachy odstraszające na kleszcze

Jeśli chcesz możesz użyć innych zapachów działających odstraszająco na kleszcze. Część z nich może nie będzie tak skuteczna, ale za to będą bardziej przyjazne dla Twojego organizmu i sprawdza się w także w przypadku dzieci. Do najbardziej popularnych zapachów odstraszających kleszcze zaliczamy olejek z drzewa herbacianego, tymianku, mięty pieprzowej, paczuli, eukaliptusa, szałwii i słodkich migdałów. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także