PoradyLajfhakiZapach, po którym zawsze przychodzi śmierć. Choć to zwiastun, czuje go tylko umierający

Zapach, po którym zawsze przychodzi śmierć. Choć to zwiastun, czuje go tylko umierający

zapach zwiastuje śmierć, fot. Getty Images
zapach zwiastuje śmierć, fot. Getty Images

24.10.2023 17:40

Wiele osób twierdzi, że parametry zdrowotne, to nie jedyne wyznaczniki tego, że nadchodzi koniec. Okazuje się, że jednym z objawów jest specyficzny aromat. Czy zapach zwiastuje śmierć?

Badania pokazują, że wcale nie jest to nieprawdziwa informacja. Co ciekawe osoby, które umierają, same odczuwają specyficzny zapach. Warto dodać, że wywołuje on lęk lub poczucie dyskomfortu. Jednak jak naprawdę pachnie śmierci?

Czy zawsze zapach zwiastuje śmierć?

Odkrycia tego dokonali badacze z Katedry Nauk Behawioralnych z Uniwersytetu w Arkansas w Stanach Zjednoczonych. Swoje tezy potwierdzili w serii czterech eksperymentów z wykorzystaniem: putrescyny, amoniaku i wody. Naukowcy podsuwali, osobom biorącym w badaniu, wytypowane aromaty, a następnie obserwowali ich reakcje. Jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta:

Na podstawie tych obserwacji zauważono, że wszyscy pacjenci zdecydowanie zareagowali na jeden zapach - putrescyny. Arnaud Wisman, który prowadził te badania na uniwersytecie, ujawnił, że po eksperymentach każdy z pacjentów przyznał, że zapach putrescyny wywołał u niego podświadomy strach i lęk, mimo że nigdy wcześniej go nie doświadczył.
Sick young woman lying on the bed alone at hospital ward during pandemic
Sick young woman lying on the bed alone at hospital ward during pandemic

Jaki aromat łączy się ze śmiercią?

Zazwyczaj jest to zapach gnijącego mięsa, który osoba umierająca wyczuwa. Z tego powodu podświadomość, czyli mózg wie, że czasu nie zostało zbyt wiele. Ciekawostką jest fakt, iż otoczenie umierającego wcale nie czuje tego zapachu. Dlatego nie mamy świadomości, że nasz bliski jest u kresu drogi. Naukowcy podkreślają, że zjawisko to występuje na poziomie komórkowym w organizmie umierającego.

Obraz

Jak poznać, że ktoś wkrótce umrze?

Zachowanie umierającego zmienia się bardzo diametralnie. Taka osoba sprawia wrażenie nieobecnej myślami oraz zawiesza wzrok. Na dodatek traci zainteresowanie światem zewnętrznym, ale wspomina swoje życie. Często lubi mówić o tym, czego doświadczyła lub żałuje swoich wyborów. Wtedy umierający bardzo potrzebuje wsparcia swoich najbliższych. Często nie ma wymyślnych próśb, czasem chce załatwić z naszą pomocą niedokończone sprawy lub zjeść ulubione danie. Bardzo często osobom na łożu śmierci śnią się ich zmarli krewni lub przyjaciele.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także