PoradyGdy moje rośliny marnieją, sięgam po zapałki! Tej sztuczki nauczyła mnie babcia

Gdy moje rośliny marnieją, sięgam po zapałki! Tej sztuczki nauczyła mnie babcia

zapałki, fot. Genialne
zapałki, fot. Genialne
07.09.2023 14:22

Pewnie słyszałeś już, że zapałki mogą być dobrym nawozem dla roślin. W pierwszej chwili brzmi to dziwnie, ale ta metoda odżywiania kwiatów ma wielu zwolenników. Efekty mogą być naprawdę imponujące.

Gdy kondycja roślin się pogarsza, nie musisz od razu biec do sklepu po gotowe nawozy. Wiele kwiatów da się uratować, stosując domowe odżywki z prostych składników. Jedną z nich możesz zrobić z zapałek. Wyjaśniamy, kiedy i jak ją stosować, by twoje rośliny pięknie wyglądały i bujnie rosły.

Kiedy roślinom potrzebne są zapałki?

Zastosowanie zapałek ma pomóc roślinom, którym brakuje siarki. Pierwiastek ten w dużym stopniu wpływa na prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. Gdy jest on zaburzony, może dojść do rozwinięcia chlorozy młodych liści. Oznaką choroby jest zmiana koloru liści na jasnozielony, żółty, a nawet białawy. O niedoborze siarki może świadczyć również karłowacenie liści i zahamowanie wzrostu roślin. Kiedy zauważysz takie objawy, sięgnij po zapałki. Powinny szybko rozwiązać problem.

Jak stosować zapałki jako nawóz dla roślin? fot. Pixabay
Jak stosować zapałki jako nawóz dla roślin? fot. Pixabay

Jak wykorzystać zapałki dla dobra roślin?

Patent na wykorzystanie zapałek jest bardzo prosty. Weź 8-10 sztuk i rozpuść ich główki (to w nich znajduje się siarka) w 250 ml wody. Kiedy płyn zabarwi się na czerwono, po prostu podlej nim rośliny. Powtarzaj ten zabieg co kilka tygodni, a twoje kwiaty będą miały zawsze zielone liście i zaczną prawidłowo się rozwijać. Jeśli nie chcesz rozpuszczać zapałek, możesz umieścić je w doniczkach główkami do dołu. Następnie po prostu podlej kwiaty. Po 36 godzinach główki zapałek powinny być już rozpuszczone, a rośliny odżywione.

Zapałki to dobry nawóz dla kwiatów. Fot. Freepik
Zapałki to dobry nawóz dla kwiatów. Fot. Freepik

Co daje nawóz z zapałek?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także