Zapisuję na kartce i czytam przed snem. Wiedza wchodzi mi do głowy ekspresowo
Nie możesz się skupić? Umykają ci słowa wypowiedziane dosłownie 5 minut temu? To czas na trening umysłu. Sarah Rav, australijska lekarka i specjalista ds. produktywności wynalazła nowy sposób na lepsze zapamiętywanie. Wypróbuj go przed snem, a pożegnasz się z problemami z pamięcią.
Często słyszy się, że mózg to mięsień, który musi być ćwiczony, aby nie zanikł. Choć nie od dziś wiadomo, że mózg nie jest mięśniem, to ćwiczenie pamięci i nauka nowych rzeczy jest wskazana, aby jak najdłużej zachować sprawność umysłową. Poznaj sposób na to, aby nauczyć się skuteczniejszego zapamiętywania.
Najlepszy sposób na zapamiętywanie zdaniem ekspertki
Wspomniana metoda została opracowana przez Sarah Rav, australijską lekarkę i ekspertkę od spraw produktywności, która dzieli się swoimi radami na Tik Toku. Filmik, na którym Rav pokazuje, jak się szybciej uczyć został obejrzany ponad 2 miliony razy, a część komentujących przyznaje, że schemat lekarki przyśpieszył zapamiętywanie. Na czym polega wspomniana metoda? Wystarczy, że na kartce zapiszesz informacje, które musisz zapamiętać. Następnie, przeczytaj je "w swojej głowie", powtórz na głos, odtwórz z pamięci i zapamiętaj. Schemat warto powtórzyć przynajmniej 2-3 razy, najlepiej wieczorem, tuż przed snem. W ten sposób mózg zapamięta większą ilość informacji. Dla pewności, rano, tuż po śniadaniu, powtórz schemat. Zapamiętane informacje dosłownie wyrecytujesz z pamięci.
Jak nauczyć się... uczyć?
W trakcie nauki w szkole czy na studiach każdy z nas opracował własną metodę na zapamiętywanie. Część z nas czytała na głos, część przepisywała informacje, a jeszcze inni, rysowali schematy. Wszystko zależy od tego, jaki styl nauki pasował nam najbardziej. Wyróżnia się trzy główne style uczenia — wzrokowy, słuchowy i kinestetyczny. Wzrokowcy uczą się poprzez wizualizację. Wolą czytać niż słuchać i zwykle uczą się z notatek. Słuchowcy najlepiej przyswajają ustne relacje i piszą ze słuchu. Uczą się, czytając na głos. Kinestetycy uczą się wyłącznie poprzez praktykę, czyli wykonując powierzone zadanie. W ten sposób przyswajają najwięcej wiedzy. Metoda Sarah Rav łączy ze sobą metodę słuchową i wzrokową. Jeśli należysz do kinestetyków, w trakcie nauki zacznij chodzić po pokoju, gestykulując przy powtarzaniu informacji. W ten sposób ułatwisz sobie naukę.