Koc termiczny i klimatyzator z butelek, czyli sposoby na skuteczne schłodzenie mieszkania podczas fali upałów
Nie każdy, z różnych względów, może pozwolić sobie na założenie klimatyzacji. Niestety letnie upały są w stanie zmęczyć każdego. Co zatem zrobić, aby obniżyć temperaturę panującą w pomieszczeniach o kilka stopni? Są na to proste sposoby.
1. Koc termiczny
Kup w supermarkecie czy aptece koc termoizolacyjny. Następnie przygotuj kawałki, które będą idealnie pasowały do Twoich okien i przyczep je do futryny. Pamiętaj, aby srebrna strona była kierowana w stronę słońca. Odbija ona promienie słoneczne i zapobiega mocnemu nagrzewaniu się pokoi. Koszt foli jest niewielki (ok. 5 zł), a ulgę poczujesz od razu.
2. Własna klimatyzacja
Swój domowy klimatyzator możesz zrobić własnoręcznie. Nazywa się eco-cooler i został wynaleziony w Bangladeszu, aby biedni mieszkańcy kraju mogli niskim kosztem schładzać swoje mieszkania. Taki sprzęt jest w stanie obniżyć temperaturę nawet o 5°C. Ciepłe powietrze wlatuje przez szerszą część butelki, a wylatuje, już chłodniejsze, jej węższą stroną (wszystko za sprawą zmiany ciśnienia).
Przygotuj:
- plastikowe butelki z zakrętkami (im więcej, tym lepiej),
- tekturę o grubości min. 2 mm,
- ostry nożyk, nożyczki.
Z kartonu wytnij kształt, który będzie odpowiadał wielkości Twojego okna. Butelki przetnij na pół, a w zakrętkach wytnij otwory. W kartonie wydrąż otwory, które będą miały średnicę taką samą, jak średnica szyjki butelki. Nie mogą być zbyt blisko siebie, gdyż butelki nie powinny się ze sobą stykać. Następnie do otworów włóż butelki i przymocuj za pomocą zakrętek. Całą konstrukcję zamontuj w oknie (szersza część butelki powinna wystawać na zewnątrz). Pamiętaj, aby między kartonem, a futryną nie było szpar przez które mogłoby wlatywać ciepłe powietrze.
Kartonową nakładkę z butelkami możesz także zamontować na wentylatorze. Pamiętaj jednak, że do kartonu musisz przyczepić szerszą cześć butelki.
3. Pranie w oknie
Namocz jasne ręczniki i powieś je w oknie. Dzięki temu lekko schłodzisz wnętrze i dodatkowo nawilżysz powietrze. Ta metoda doskonale nada się do ochłodzenia pokoi dziecięcych. W oknach możesz też wywiesić pranie. Ciuchy szybko wyschną, zapewnią przyjemny cień i ochłodzą wnętrza.
4. Mrożone płytki
Masz w piwnicy kilka płytek pozostałych z remontu? Włóż je do zamrażalnika. Po wyjęciu z lodówki, przez kilka godzin zapewnią przyjemny chłód w dowolnym miejscu w domu.
5. Nie podgrzewaj
Zrezygnuj z każdego dodatkowego źródła ciepła. Ogranicz prasowanie, używanie mikrofalówki, suszenie włosów, pieczenie, długie gotowanie czy korzystanie z urządzeń elektrycznych (telewizor, komputer).