PoradyLajfhakiZapomniałam, co to kamień w czajniku. Te 3 domowe triki kosztują tylko kilka groszy!

Zapomniałam, co to kamień w czajniku. Te 3 domowe triki kosztują tylko kilka groszy!

kamień w czajniku, fot. Genialne
kamień w czajniku, fot. Genialne
05.07.2023 11:29

Kamień w czajniku to dość powszechny problem w wielu domach czy biurach. Chcąc temu zaradzić, zwykle odruchowo sięgamy po kupny odkamieniacz, jednak warto zastosować tańsze i bardziej naturalne sposoby. Poznaj nasze domowe patenty. Z doświadczenia wiemy, że w większości przypadków mają większą skuteczność.

Kamień w czajniku to przede wszystkim zmiana smaku wody i nieestetycznie wyglądający osad. Nie ma co liczyć na to, że usunie się sam — lepiej działać od razu i wyeliminować go jeszcze zanim doprowadzi do zniszczenia urządzenia. Tak, to naprawdę może się tak skończyć. Mamy dla ciebie skuteczne triki na przygotowanie domowego środka odkamieniającego.

Jak powstaje kamień w czajniku?

To bardzo częsty problem. Kamienny osad pojawia się na skutek regularnego gotowania twardej wody. Możesz go rozpoznać po charakterystycznym białym osadzie, który zbierze się na dnie urządzenia oraz w przygotowywanym gorącym napoju. Oblepia on też ścianki czajnika, co wizualnie nie wygląda zbyt dobrze. A z czego składa się kamień w czajniku? To przede wszystkim wapń i magnez, które wytrącają się z wody. Kiedy zauważymy ten charakterystyczny osad, należy od razu zadziałać. Czemu? Po pierwsze wpływa on na smak wody, a po drugie na stan urządzenia. Długo utrzymujący się w czajniku doprowadza do jego uszkodzenia, a to znów duży koszt, kiedy będziemy zmuszeni zakupić nowy sprzęt.

jak usunąć kamień z czajnika, fot. freepik
jak usunąć kamień z czajnika, fot. freepik

Domowe sposoby na pozbycie się kamienia z czajnika

Na szczęście na ratunek przychodzą domowe triki na rozpuszczenie kamienia, które nie tylko są oszczędne, ale i naprawdę skuteczne. Stosując te sprytne sposoby, unikniesz dodatkowego wydatku i stosowania kupnego odkamieniacza. Wszystko w zgodzie z ekologią i za pomocą produktów, które wielu z nas ma zawsze w kuchni. Oto nasze patenty na kamień w czajniku:

  • ocet

Rozcieńcz ocet z przegotowaną wodą w proporcji 1:1 i wlej roztwór do czajnika. Zagotuj, a potem odstaw na godzinę. Po tym czasie wylej wodę, a po kamieniu nie będzie śladu!

  • kwasek cytrynowy

Do pełnego czajnika dodaj 5-6 łyżeczek kwasku cytrynowego i delikatnie zamieszaj — tak, aby proszek rozpuścił się w wodzie. Miksturę zostaw w urządzeniu na 2 godziny. Następnie włącz czajnik i poczekaj, aż woda się zagotuje. Potem ją wylej i gotowe!

  • soda oczyszczona

Napełnij czajnik wodą, potem wsyp do niego 3-4 łyżki sody oczyszczonej i odstaw na godzinę (nie gotuj wody!). Po tym czasie wylej zawartość urządzenia i dokładnie je przepłucz. Będzie wyglądało jak nowe!

Te sposoby są proste, skuteczne i nie niszczą sprzętu. Stosuj je zawsze, kiedy zauważysz kamień w swoim urządzeniu.

A transparent kettle of water boils against the background of the sunset shining through the window. The concept of coffee break and end of the working day.
A transparent kettle of water boils against the background of the sunset shining through the window. The concept of coffee break and end of the working day.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także