PoradyLajfhakiZasada 50-30-20 uratowała mój domowy budżet! Nareszcie odłożyłam na wymarzone wakacje

Zasada 50‑30-20 uratowała mój domowy budżet! Nareszcie odłożyłam na wymarzone wakacje

Zasada 50-30-20, fot. Genialne
Zasada 50-30-20, fot. Genialne
01.06.2023 08:53

W dzisiejszych czasach umiejętność gospodarowania pieniędzmi i oszczędzania jest bardzo potrzebna. Zasada 50-30-20 pomoże odłożyć w budżecie niemałe kwoty. Sprawdź, na czym to polega.

Zarządzanie budżetem nie jest łatwą sprawą, a dla wielu stanowi poważny problem. Bez obranej metody ciężko samodzielnie wygospodarować odpowiednią kwotę pieniędzy, która zapewni nam poczucie stabilności finansowej. Zasada 50-30-20 sprawnie uporządkuje wszystkie wydatki i zwiększy oszczędności.

Na czym polega zasada 50-30-20?

Ważny jest sensowny podział dochodu. W tym sposobie bazuje się na podziale wydatków między trzy kategorie podawane w  procentach:

  • 50% to grupa przeznaczona na niezbędne wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem np. rachunki, zakupy;
  • 30% odpowiada wydatkom osobistym i rekreacyjnym, które związane są z wycieczkami, zakupami ubrań i kosmetyków oraz zajęciami dodatkowymi;
  • 20%oznacza oszczędności gromadzone na konkretny cel np. zakup mieszkania, albo na "czarną godzinę".
Obraz

Jak organizować swoje finanse?

Na początek trzeba ustalić kwotę comiesięcznego dochodu netto, a następnie podzielić ją zgodnie z procentowymi wytycznymi tej metody. Jeśli matematyka nie jest twoją mocną stroną, to z pewnością przyda się kalkulator. Po wyliczeniu kwoty odpowiadającej 50% zapisz ją i przeznacz na wydatki bieżące. Następnie, po kolejnym obliczeniu 30% z całej sumy, wydaj lub odłóż ją na mniejsze wydatki oraz przyjemności. Na koniec zostaw 20% i wpłać je na konto oszczędnościowe lub zabezpiecz tak, aby kwota była faktycznie odłożona. Należy dostosować metodę indywidualnie pod swoje dochody, ponieważ każdy ma inne możliwości finansowe. Dlatego, jeśli wydatki bieżące wynoszą więcej niż 50%, to zwiększ je do 60%, a pozostałe kategorie pomniejsz. Kiedy czeka cię inwestycja i musisz mieć większą kwotę pieniędzy, to powiększ oszczędności do 40%. Warto dodać, że jeśli dochody są wystarczające i bez problemu pokrywasz codzienne wydatki, a nie potrzebujesz oszczędności, to możesz zwiększyć wydatki osobiste.

Obraz

Ta metoda oszczędzania ma same zalety!

Sposób ten zyskał popularność dzięki prostocie, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy na temat finansów. Dodatkowo poradzi z nią sobie każdy, kto chce zarządzać swoim budżetem. Dodatkowym plusem jest elastyczność i dostosowanie do własnych możliwości oraz potrzeb.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także