PoradyZasady savoir-vivre w sklepie. Te osoby powinny być przepuszczane w kolejce do kasy

Zasady savoir-vivre w sklepie. Te osoby powinny być przepuszczane w kolejce do kasy

Savoir-vivre w sklepie fot. freepik
Savoir-vivre w sklepie fot. freepik
Manuel
30.10.2022 17:59

Jak się zachować będąc w spożywczaku albo Ikei? Kogo przepuścić przy kasie, a kogo nie? Co, gdy otwiera się obok nas nowa kasa - kto ma pierwszeństwo. Przedstawiamy zasady savoir-vivre w sklepie.

Jak się zachować, czyli savoir-vivre w sklepie

Generalnie w sklepie, tak jak w każdej innej przestrzeni publicznej, panują pewne niepisane zasady. Jeśli chcesz być uważanym przez innych za kulturalnego i dobrze wychowanego człowieka, to warto byś je znał i przestrzegał. Większość tych niepisanych reguł jest dość intuicyjna i ludzie najczęściej przestrzegają ich nie mając pojęcia, że to robią. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jakaś sytuacja nie jest tak oczywista do rozstrzygnięcia. Czasem chodzi o drobiazg i być może nawet nikt nie zauważy, jeśli zachowasz się niedokładnie tak, jak powinieneś. Ale zawsze jednak lepiej wiedzieć, jak być powinno.

savoir-vivre w sklepie, fot. freepik
savoir-vivre w sklepie, fot. freepik

Kto pierwszy się wita?

Wbrew pozorom to jedna z najtrudniejszych do ustalenia kwestii, bo wśród ekspertów, którzy się w niej wypowiadali pojawiają się dwa warianty. Pierwszy mówi o tym , że to Ty powinieneś przywitać się ze sprzedawcą, gdy tylko go zobaczysz i będziesz w odpowiedniej odległości (czyli takiej nie zmuszającej Cię do "wołania przez pół sklepu"). Bierze się to stąd, że to Ty wchodzisz do pomieszczenia/budynku/obiektu, więc to Ty powinieneś się przywitać.

Druga jednak wersja mówi, że pierwszy "dzień dobry" powinien powiedzieć sprzedawca. Przede wszystkim dlatego, że właśnie jest sprzedawcą, a Ty klientem i to on Ci coś oferuje/oddaje Ci usługę. Z tej perspektywy jesteś więc osobą stojącą niejako niżej w hierarchii społecznej (tylko w tej konkretnej sytuacji, a nie w ogóle. W zupełnie innych okolicznościach role te mogą się na przykład odwrócić), więc to obsługa powinna powitać Ciebie, a nie Ty ją.

Kto ma pierwszeństwo w kolejce?

Kiedy stoisz w kolejce do kasy, powinieneś w niej przepuścić: kobiety ciężarne, osoby starsze, które mają problem z poruszaniem się, osoby na wózku inwalidzkim i ratowników medycznych w trakcie służby. Niektórzy uważają, że w dobrym tonie jest również przepuszczać kobiety z małymi dziećmi, ale tutaj zdania są podzielone, czy trzeba to robić.

savoir-vivre w sklepie, fot. freepik
savoir-vivre w sklepie, fot. freepik

Kto ma pierwszeństwo, gdy obok otwierają nową kasę?

Wygląda na to, że jak na razie nie ma w tej kwestii ściśle określonych reguł. Panuje więc zasada "kto pierwszy ten lepszy", wsparta jednak ogólnymi zasadami savoir-vivre. Czyli nie biegniemy, nie przepychamy się, przepuszczamy osoby z pierwszeństwem, a także osoby starsze i kobiety z dziećmi.

"Ale dlaczego pan tego nie kupi?"

Czasami zdarza się, że jakiś sprzedawca sklepowy nachalnie namawia Cię na kupno jakiegoś produktu. Najczęściej nie dlatego, że sam ma taki kaprys, ale dlatego, że ktoś z przełożonych zmusił go do takiego zachowania. Pamiętaj, że zgodnie z zasadami savoir-vivre masz w takiej sytuacji zawsze prawo odmówić i to bez jakiegokolwiek tłumaczenia się z tej odmowy. Jeśli sprzedawca mimo to próbuje na Tobie wymusić wyjaśnienie, zwróć mu uwagę na nietaktowność jego zachowania. To on w takiej sytuacji łamie społeczne reguły, a nie Ty.

8 pomysłów na eleganckie podawanie przekąsek i deserów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także