Balkon i ogródOgródZasiej już teraz, a wiosną będziesz cieszyć się miękkim trawnikiem. To ostatni dzwonek!

Zasiej już teraz, a wiosną będziesz cieszyć się miękkim trawnikiem. To ostatni dzwonek!

jesienny wysiew trawy, fot. YouTube/PremierLawns
jesienny wysiew trawy, fot. YouTube/PremierLawns
Adrianna Trusiuk

25.09.2023 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Marzysz o miękkim, soczyście zielonym trawniku? Przeprowadź jesienny wysiew trawy, a wiosną będziesz cieszyć się piękną murawą. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jeszcze do niedawna jedyną porą roku, w której wysiewano trawę, była wczesna wiosna. Obecnie ten zabieg coraz częściej przeprowadza się jesienią. Okazało się, że na poziom wzrostu trawy wpływa nie tylko temperatura, ale przede wszystkim poziom nagrzania gleby. Ze względu na to, że jesienią temperatury coraz częściej przekraczają 20 stopni, to idealny czas, aby przeprowadzić wysiew. Dzięki temu wiosną będziemy mogli cieszyć się gęstą, zieloną trawą. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Jesienny wysiew trawy krok po kroku

Zdaniem doświadczonych ogrodników, jesienny wysiew trawy można przeprowadzić od sierpnia do połowy października. W tym czasie gleba jest jeszcze dobrze nagrzana po lecie, a do tego wilgotna, co tworzy doskonałe środowisko dla kiełkującej trawy. Należy pamiętać o tym, że nasiona nie wykiełkują, jeśli temperatura nie przekracza 6 stopni Celsjusza. Miej to na uwadze, planując wysiew. Zacznij od sprawdzenia terenu. Na trawie nie powinno być żadnych chwastów. Na dwa, trzy tygodnie przed planowanym wysiewem, pozbądź się niechcianych roślin z murawy, stosując opryski na bazie herbicydów. Następnie użyźnij teren. Jak to zrobić? Po prostu przekop murawę. Potrzebujesz do tego łopaty, wideł oraz kultywatora mechanicznego. Pozbądź się wierzchniej warstwy, przekopując ją na głębokość 20-25 cm w głąb. Jeśli ziemia okaże się być bardzo gliniasta, zmieszaj ją z niewielką ilością piasku. W ten sposób podłoże stanie się bardziej przepuszczalne, co przełoży się na lepszą kondycję trawnika.

Jesienny wysiew trawy, fot. Adobe Stock
Jesienny wysiew trawy, fot. Adobe Stock

Jak zasiać trawę jesienią?

Aby przeprowadzić jesienny wysiew trawy, to po przekopaniu ziemi czas na wyrównanie powierzchni. Posłuż się łopatą, a następnie dokładnie uklep nią wierzchnią warstwę gleby. Na końcu udepcz ją ciężkimi butami. Ten proces może zająć ci trochę czasu, jednak efekty są tego warte. Kiedy ziemia będzie już odpowiednio przygotowana, czas na wysiew. Jak wybrać nasiona? Kieruj się przede wszystkim klasą i przeznaczeniem. Jeśli chcesz wysiać trawę na terenie działki czy ogródka, wybierz nasiona uniwersalne. Jeżeli chcesz, żeby murawa była gęsta i zielona niczym ta na polu golfowym, wybierz nasiona trawy ozdobnej.

Jesienny wysiew trawy, fot. Adobe Stock
Jesienny wysiew trawy, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także