PoradyLajfhakiChcesz zebrać plony w tym roku? Nie zwlekaj i rozpocznij siew w lipcu

Chcesz zebrać plony w tym roku? Nie zwlekaj i rozpocznij siew w lipcu

Lato to sezon, podczas którego wszystko przepięknie kwitnie oraz zawiązuje owoce. Jeśli kupiłeś te nasiona i nie wiesz, czy je wykorzystać, to się na wahaj. Podpowiadamy co zasiać w lipcu, aby zebrać plon w tym samym sezonie.

co siać w lipcu, fot. Getty Images
co siać w lipcu, fot. Getty Images

28.06.2023 15:15

Na wiosnę zazwyczaj rozplanowujemy grządki, zapisujemy, co będzie nam potrzebne i jakie rośliny należy kupić pod wysiew. Jednak mało osób wie, że podczas lata również można rozpoczynać uprawę konkretnych warzyw. Dzięki temu wykorzystasz dobry czas oraz pogodę na ich wzrost.

Co siać w lipcu?

Warto pamiętać, że w lipcu nie należy siać wszystkich gatunków warzyw, ponieważ niektóre z nich potrzebują więcej czasu na wzrost. Dlatego należy wybierać te, które rosną szybko oraz niestraszny im krótki sezon wegetacyjny. Do tych roślin należą:

  • buraki ćwikłowe;
  • ogórki;
  • rzodkiew jesienna;
  • koper;
  • kalafiory;
  • jarmuż;
  • kalarepa;
  • rukola;
  • szpinak;
  • sałata.
czym podlewać ogórki, fot. freepik
czym podlewać ogórki, fot. freepik

Jak dobrze mieć sąsiada, czyli gdzie siać warzywa w lipcu?

Przed założeniem warzywnika warto poznać reguły, które przydadzą się każdemu ogrodnikowi. Dotyczą one zasad siania warzyw obok siebie, ponieważ rośliny mogą sobie nawzajem pomóc lub zaszkodzić. Dlatego buraki będą dobrym sąsiadem dla cebuli, cukinii, grochu, kalarepy lub kopru. Natomiast rzodkiewka polubi się z kalafiorem lub marchewką. Obok sałaty doskonale będzie rosła kapusta oraz cebula, a kalarepa i szpinak dojrzeją przy fasoli. Dobrze dobrane sąsiedztwo oraz wcześniejsze rozplanowanie grządek polepszy, oraz zwiększy plony kilkukrotnie. Dodatkowo sprawi, że rośliny będą odporniejsze na ataki chorób oraz szkodników, a wiele z nich podzieli się substancjami odżywczymi.

Obraz

Jak przygotować ziemię pod wysiew?

Po okresie zimowym (już na wiosnę) należy wyrównać glebę, na której chcemy uprawiać grządki. Warto też pozbyć się większości chwastów, gdyż są one po prostu zbędne. Następnie rozmierz poszczególne grządki. Powinny one mieć co najmniej 1,2 metra szerokości. Po obydwu ich stronach trzeba zostawić ścieżkę szeroką na ok. 30 cm. Dzięki temu o wiele łatwiej wykonasz m.in. plewienie. Natomiast długość grządki jest zależna od warzywa, jakie zamierzamy posadzić oraz od powierzchni działki lub ogródka. Po wyrównaniu ziemi należy nawieść na nią obornik lub kompost, aby zasilić podłoże.