Balkon i ogródOgródZabierz tę przyprawę na działkę, a pozbędziesz się mrówek z ogrodu

Zabierz tę przyprawę na działkę, a pozbędziesz się mrówek z ogrodu

cynamon na mrówki fot. freepik
cynamon na mrówki fot. freepik
19.06.2023 15:37

Nie ma nic lepszego, niż w ciepłe dni przesiadywać w ogrodzie. Miłośnicy ogrodnictwa uwielbiają też spędzać czas przy uprawach. Jednak tę przyjemność zepsuć mogą szkodniki, które niszczą wszystko, co stanie im na drodze. Zobacz, jak wykorzystać cynamon na mrówki i inne robaki.

Cynamon to ceniona przyprawa, która sprawdza się do deserów, grzańców, jak i w kuchni indyjskiej. Niektórzy mogą być zaskoczeni faktem, że działa też na szkodniki w ogrodzie. Dowiedz się, jak ją zastosować, aby pozbyć się  tych niechcianych lokatorów.

Mrowisko w ogrodzie - jak je usunąć?

Chociaż mrówki wydają nam się małe i niegroźne, mogą wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Jeśli za bardzo się rozprzestrzenią, mogą uszkodzić korzenie, bulwy i kłącza roślin, zniszczyć pąki i kwiaty. A tworząc korytarze, doprowadzić do przesuszenia gleby, czy zdewastować trawnik. Dlatego, jeśli nie chcesz do tego doprowadzić, usuwaj kopce mrówek, jak tylko je zauważysz. Nie stosuj jednak do tego silnej chemii. Źle to wpłynie na rośliny i otoczenie. Co zatem zrobić? Zastosuj naturalne metody, które nie zabiją mrówek, a po prostu je odstraszą. Są lepsze dla ekosystemu.

sposób na mrówki na drzewach owocowych, fot. getty images
sposób na mrówki na drzewach owocowych, fot. getty images

Jak zastosować cynamon na mrówki?

Cynamon to bardzo aromatyczna przyprawa. Ma wielu swoich zwolenników, jednak mrówki są jego zdecydowanymi przeciwnikami. Jego zapach skutecznie je odstrasza, dzięki czemu masz z nimi spokój. Jeśli zauważysz ich kopiec, po prostu rozsyp tę przyprawę na nim, skupiając się szczególnie na wejściach do niego. Będzie jednak to rozwiązanie tymczasowe. Dla długotrwałego efektu zasadź w newralgicznych punktach ogrodu: lawendę, tymianek lub miętę polną. Mrówki trzymają się z daleka od tych roślin.

Sposób na mrówki w ogrodzie, fot. freepik
Sposób na mrówki w ogrodzie, fot. freepik

Co jeszcze działa zastosować?

Podobnie, jak cynamon, zadziała też sól kuchenna. Rozsyp ją przy wejściach do kopca i po jego powierzchni. Zacznie działać od razu, a mrówki powoli zaczną wychodzić z kopca i uciekać z jego otoczenia. Jest to tańsze rozwiązanie niż użycie cynamonu. Sól skutecznie odstraszy mrówki, a Ty odczujesz spokój o swoje uprawy. W przypadku obu sposobów odczekaj 1-2 dni, aż wszystkie osobniki opuszczą kopiec.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także