PoradyLajfhakiZawsze dodaję 1 składnik do wody i podlewam róże. Kwitną obficie przez calutkie lato!

Zawsze dodaję 1 składnik do wody i podlewam róże. Kwitną obficie przez calutkie lato!

nawóz dla róży, fot. Getty Images
nawóz dla róży, fot. Getty Images
26.04.2023 13:47

Właściwie pielęgnowane i nawożone mogą kwitnąć od lata do połowy jesieni. Aby tak się stało, musisz tylko zapewnić im odpowiedni pokarm. Podpowiadamy, jak zrobić domowy nawóz dla róży. Wystarczy jeden składnik, którego używasz w kuchni.

Róże to ozdoba niemal każdego ogrodu. Prezentują się elegancko, a jeśli wybierzesz odpowiednią odmianę (np. róże okrywowe lub rabatowe), będą kwitły przez cały sezon letni, aż do pierwszych mrozów. Pomoże w tym domowy nawóz, który przygotujesz w pół godziny.

Jak uprawiać róże?

Krzew róży powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki. Zasadź go w żyznej, piaszczysto-gliniastej ziemi zawierającej próchnicę. Zadbaj o to, by miał słoneczne stanowisko chronione przed przewiewami. Nie umieszczaj krzewu w miejscu całkowicie lub częściowo zacienionym. Tylko niektóre odmiany dobrze radzą sobie w takich warunkach. Unikaj również terenów podmokłych, ponieważ róże nie lubią nadmiernej wilgoci. Co ostatnie, ale nie mniej ważne — pamiętaj o regularnym nawożeniu róży. Odpowiedni pokarm sprawi, że pięknie wyrośnie, a jej dorodne kwiaty będą cieszyć oko przez wiele tygodni.

Odpowiedni nawóz dla róży to podstawa. Fot. Getty Images
Odpowiedni nawóz dla róży to podstawa. Fot. Getty Images

Z czego zrobić nawóz dla róży?

Prosty, ale niezwykle skuteczny nawóz dla róży zrobisz, wykorzystując jeden z produktów kuchennych. Mowa o drożdżach, które doskonale nadają się nie tylko do pieczenia, ale także do odżywiania roślin. Zawierają wiele składników odżywczych, witamin i minerałów, które pomagają pobudzić ich wzrost. Taki nawóz doskonale sprawdza się m.in. w uprawie pomidorów, ogórków oraz innych warzyw. Można stosować go również w przypadku kwiatów. Podlewając drożdżami różę, sprawisz, że będzie dobrze odżywiona. Dzięki temu wypuści mnóstwo dużych, pięknych kwiatów, które będą kwitły przez cały sezon — od początku lata aż do pierwszych przymrozków.

Nawóz dla róży zrobisz z drożdży. Fot. Getty Images
Nawóz dla róży zrobisz z drożdży. Fot. Getty Images

Jak zrobić nawóz dla róży z drożdży?

Zrobienie domowego nawozu dla róży z drożdży jest bardzo proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Z jednej kostki (100 g) wykonasz preparat, który wystarczy do podlania 10 krzewów. Drożdże rozpuść w 10 l ciepłej wody (nie może być gorąca, by nie zabiła grzybów z drożdży). Dodaj 2 łyżki cukru, wymieszaj składniki i odstaw na 30 minut. Po upływie tego czasu podlej róże nawozem. Wykorzystuj ok. 1 litra na roślinę. Jeśli mieszanki jest zbyt dużo, możesz podlać nią warzywa lub inne kwiaty, również domowe. Pamiętaj, że nawozu z drożdży nie możesz zostawić na później i za każdym razem musisz przygotować nową mieszankę.

Nawóz dla róży z drożdży doskonale ją odżywi. Fot. Getty Images
Nawóz dla róży z drożdży doskonale ją odżywi. Fot. Getty Images

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także