PoradyLajfhakiCo się stanie, jeśli włożysz róże do ziemniaków? Sprawdzona metoda czy ogrodniczy mit?

Co się stanie, jeśli włożysz róże do ziemniaków? Sprawdzona metoda czy ogrodniczy mit?

Rozmnażanie róż w ziemniakach. Fot. Youtube/ClassyFlowers
Rozmnażanie róż w ziemniakach. Fot. Youtube/ClassyFlowers
22.04.2023 16:42

Zgodnie z radami internetowych ekspertów ma to być prosty sposób na pozyskanie nowych sadzonek. Sprawdziliśmy, czy ten popularny patent rzeczywiście działa. Rozmnażanie róż w ziemniakach — sprawdzona metoda czy popularny mit?

Wiosna to czas, kiedy chętnie zajmujemy się uprawą roślin w ogrodach i na balkonach. Sadzenie kwiatów oraz krzewów i dbanie o ich prawidłowy wzrost to zajęcie pracochłonne, ale dające ogromną satysfakcję. Pasjonaci ogrodnictwa co rusz wymieniają się poradami, jak osiągnąć najlepsze efekty w uprawie tej, czy innej rośliny.

Sprawdzone patenty na uprawę róż

Jedną z roślin, których uprawa budzi powszechne zainteresowanie, jest róża. I nic dziwnego, ponieważ ten elegancki i piękny kwiat jest wspaniałą ozdobą niemal każdego ogrodu. Poza tym jego uprawa jest stosunkowo łatwa. Pasjonaci ogrodnictwa chętnie wymieniają się informacjami, jak dbać o róże. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak zrobić nawóz z banana, który sprawia, że krzewy różane pięknie się rozrastają. W internecie nie brakuje porad, jak rozmnożyć róże. Popularną i polecaną przez wiele osób metodą jest wykorzystanie w tym celu ziemniaka.

róże w ziemniakach, fot. Genialne.pl
róże w ziemniakach, fot. Genialne.pl

Róże w ziemniakach: na czym ma polegać ta metoda?

Według internetowych przepisów do rozmnożenia róż w ziemniakach potrzebujemy jedynie dwóch rzeczy: pędu róży oraz ziemniaka. Pęd należy wbić z kartofel, a następnie wsadzić do ziemi. Po jakimś czasie — jak zapewniają autorzy tych porad — róża ma wypuścić korzenie. Choć w sieci można znaleźć mnóstwo filmów dotyczących takiego sposobu rozmnażania róż, nie trafiliśmy jednak na żaden, na którym pokazany byłby cały proces sadzenia i wzrostu rośliny wraz z efektem końcowym. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić, co tak naprawdę stanie się, kiedy wsadzimy róże w ziemniaki.

Czy rozmnażanie róż w ziemniakach działa?

Okazuje się, że metoda rozmnażania róż w ziemniakach, choć bardzo popularna, jest nieskuteczna. Pęd nie wypuszcza korzeni. Kiełkować zaczyna natomiast... ziemniak. Taki rozwój można bardzo łatwo wytłumaczyć. Bulwa ziemniaka, choć zawiera wiele substancji odżywczych oraz wody, które mogłyby sprzyjać rozwojowi róży, nie jest dobrym środowiskiem dla jej rozwoju. Wszystko przez zbity miąższ, który nie przepuszcza powietrza. Teoria o rozmnażaniu róż w ziemniakach jest kolejnym krążącym po internecie mitem, którego stosowanie nie daje żadnych efektów. Osoby, które chcą rozmnażać te kwiaty, powinny wypróbować bardziej konwencjonalne metody.

Red rose freshly watered with water. Gardening and botany concept.
Red rose freshly watered with water. Gardening and botany concept.

Jak rozmnażać róże?

Istnieje kilka metod rozmnażania róż:

  • wysianie nasion,
  • podział,
  • ukorzenienie odkładów,
  • szczepienie na pniu.

Samodzielne rozmnażanie róż, w przeciwieństwie do ich uprawy, jest stosunkowo trudne. Cały proces wymaga nie tylko dużej wiedzy, ale też pracy oraz czasu. Bardziej wprawieni pasjonaci ogrodnictwa powinni jednak podołać temu zadaniu.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także