PoradyLajfhakiZawsze dodaję 2 składniki do wody i myję truskawki w 3 krokach. To usuwa całą chemię!

Zawsze dodaję 2 składniki do wody i myję truskawki w 3 krokach. To usuwa całą chemię!

mycie truskawek w wodzie z octem, fot. Gettyimages
mycie truskawek w wodzie z octem, fot. Gettyimages
18.05.2023 15:11

Truskawki, które należą do ulubionych owoców Polaków, zawierają wiele witamin i same w sobie są bardzo zdrowe. Niestety, często są też spryskiwane chemią, co już ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Płukanie owoców samą wodą to zdecydowanie za mało. Dobrym sposobem na pozbycie się pestycydów jest mycie truskawek w wodzie z octem.

Pestycydy to chemiczne środki stosowane do ochrony roślin przed owadami, grzybami oraz chorobami. Niestety, choć pozwalają zabezpieczyć uprawy, mają negatywny wpływ na organizm człowieka. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe mycie owoców i warzyw po zakupie. Samo przepłukanie ich wodą to zdecydowanie za mało, by pozbyć się silnej chemii, którą je spryskano. W przypadku truskawek najlepiej sprawdza się mycie w wodzie z octem.

Dlaczego trzeba myć truskawki w wodzie z octem?

Obecnie w sklepach przeważają truskawki sprowadzane z zagranicy. Pojawiają się też pierwsze krajowe owoce wyhodowane w szklarniach. Wysyp owoców gruntowych nastąpi dopiero w czerwcu. Bez względu na to, z którego z tych źródeł pochodzą truskawki, musisz pamiętać o tym, by dokładnie umyć je przed spożyciem. Mycie w samej wodzie wchodzi w grę tylko w przypadku owoców z własnego ogródka, co do których masz pewność, że nie były pryskane. Owoce kupowane w sklepach lub na straganach wymagają mocniejszych środków czyszczących. Najlepszym i stosowanym już przez nasze babcie sposobem na pozbycie się pestycydów z truskawek, jest mycie w wodzie w octem oraz sodą oczyszczoną.

Mycie truskawek w wodzie z octem usuwa bakterie i pestycydy. Fot. Getty Images
Mycie truskawek w wodzie z octem usuwa bakterie i pestycydy. Fot. Getty Images

Jak przeprowadzić mycie truskawek w wodzie z octem?

Roztwory kwasowe i zasadowe doskonale usuwają środki chemiczne, którymi spryskano owoce. Eliminują również bakterie. W związku z tym, aby skutecznie umyć truskawki, powinieneś zastosować 3 kroki.

  • Namocz truskawki w wodzie z octem (zmieszane w proporcji 3:1). Pozostaw owoce w roztworze przez ok. 5 minut.
  • Następnie przełóż truskawki do miski z wodą i sodą oczyszczoną. Na 1 l płynu wsyp 1 łyżkę sody.
  • Przepłucz truskawki wodą i osusz.
  • Jeśli owoce były pryskane, woda pozostała po zabiegu będzie mętna.

Jak prawidłowo myć i przechowywać truskawki?

Mycie truskawek w wodzie z octem nie jest jedyną rzeczą, o której powinni pamiętać miłośnicy truskawek. Aby owoce zachowały pełnię smaku i wszystkie składniki odżywcze, warto stosować się do kilku zasad.

  • Myj truskawki na krótko przed spożyciem. Umyte owoce szybciej się psują.
  • Szypułki usuwaj z truskawek dopiero po myciu. W przeciwnym razie zabrudzenia mogą dostać się do środka. Woda wymyje również część składników odżywczych i sprawi, że smak owoców będzie rozwodniony.
  • Umyte truskawki zawsze przechowuj w lodówce.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także