DomZawsze pod koniec lata czyszczę rolety. Wtedy najlepiej schną i nie ma pleśni!

Zawsze pod koniec lata czyszczę rolety. Wtedy najlepiej schną i nie ma pleśni!

jak myć rolety, fot. Freepik
jak myć rolety, fot. Freepik
27.08.2023 14:24

Koniec lata to czas, kiedy przed nadejściem chłodniejszych dni chcemy dokładnie posprzątać nasze domy. Zabieramy się wtedy za gruntowne porządki. Przy takiej okazji warto wiedzieć, jak myć rolety, aby usunąć z nich resztki upalnego sezonu.

Czy domowe obowiązki całkowicie cię pochłonęły? Czy już uporałeś się z porządkiem w szafach i szafkach kuchennych, dokładnie wytarłaś kurze z każdego kąta, a podłogi błyszczą czystością po dokładnym polerowaniu? Wygląda na to, że wnętrze twojego domu jest teraz nieskazitelnie czyste! Aha, okna również są już umyte — na pewno zauważyłeś, jak od razu stało się przyjemniej, prawda? Ale wydaje mi się, że o czymś zapomniałeś... Nawet najbardziej lśniące okno nie będzie wyglądało dobrze, jeśli zasłania je brudna roleta! To prawdziwy magnes na brud, kurz, tłuszcz, małe owady i inne zanieczyszczenia. Jak więc umyć zabrudzone rolety? Przecież nie możesz po prostu wrzucić ich do pralki...

Jak myć rolety, aby zbytnio się nie napracować?

Wielu z nas nie przepada za oknami bez żadnej osłony — dawniej zasłanialiśmy je grubymi zasłonami, później pojawiły się modne żaluzje, a od pewnego czasu w naszych domach dominują rolety. Do wyboru mamy różne rodzaje — cieńsze i grubsze, zwijane i harmonijkowe, a nawet specjalne z rozróżnieniem na noc i dzień. Dzięki nim możemy chronić się przed intensywnym słońcem i zapewnić sobie więcej prywatności. Ale aby w pełni cieszyć się z korzyści, jakie dają rolety, musimy o nie odpowiednio dbać

Jak zatem myć rolety? Oto trzy proste kroki:

1. Zacznij od usunięcia kurzu, pajęczyn i innych zabrudzeń, które można sprzątnąć na sucho, za pomocą szmatki lub miotełki.

2. Następnie przygotuj domowy środek czystości — poradzi sobie z brudem, który już wniknął w materiał. Do jego wykonania potrzebujesz:

    • 2 szklanek wody
    • 1 szklanki płynu do naczyń
    • 1 szklanki proszku do prania

Składniki te dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję.

3. Teraz przemyj rolety przygotowanym specyfikiem. Mocz w nim czystą gąbkę i przecieraj materiał. Po zakończeniu czyszczenia, pozostaw rolety do wyschnięcia.

czym czyścić rolety materiałowe, fot. Genialne
czym czyścić rolety materiałowe, fot. Genialne

Jeśli na twoich roletach pojawiła się pleśń, skorzystaj z triku z octem

Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:1 i postępuj tak samo jak w poprzednim sposobie. Efekty mogą być nawet lepsze, ale musisz liczyć się z ryzykiem drażniącego zapachu. Pamiętaj również, aby przed użyciem tego triku, przetestować go na małym fragmencie rolety, aby upewnić się, że nie spowoduje odbarwienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także