PoradyLajfhakiZbieram kasztany i mielę na proszek. Dzięki temu sporo oszczędzam

Zbieram kasztany i mielę na proszek. Dzięki temu sporo oszczędzam

Kasztany do dorzucane do prania to świetny detergent, fot. Freepik
Kasztany do dorzucane do prania to świetny detergent, fot. Freepik

24.09.2023 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób dorzuca kasztany do prania, dzięki czemu oszczędzają na detergentach. Ja również tak robię, lecz przerabiam je w nieco inny sposób. Miele kilka kulek i mam genialny produkt piorący.

Idąc do parku, zwróć uwagę, czy nie ma tam żadnego kasztanowca, z którego możesz podkraść kilka owoców. Te małe kulki nadają się do czegoś więcej niż zabawy z dzieckiem. Po odpowiedniej obróbce stają się genialnym środkiem piorącym, który nic cię nie kosztuje. To miła alternatywa dla drogich proszków ze sklepu, które i tak czasami nie dają sobie rady z zabrudzeniami.

Dlaczego warto zbierać kasztany?

Kiedy sierpień się kończy, z drzew zaczynają spadać kasztany i turlać się po wszystkich chodnikach w parku. Dzieci zbierają je, by robić z nich małe ludziki, a dorośli używają ich do prania. Nasiona kasztanowca są pełne saponin, czyli substancji powierzchniowo czynnych. Z tego powodu nie można ich jeść, ale za to przydają się w codziennych porządkach. Dużo osób nie może w to uwierzyć, że zmielony orzech jest w stanie wywabić plamy z tkanin, lecz jak najbardziej jest to możliwe. To ekologiczny detergent, który nie podrażnia skóry i jest bezpieczny dla środowiska.

Obraz

Jak wykorzystać kasztany do prania?

Zacznij od pozbierania kasztanów w parku, wystarczy kilka sztuk. Następnie włóż je do woreczka śniadaniowego i potraktuj tłuczkiem, by rozbić twarde skorupki. Następnie przerzuć kawałki do blendera i zmiel na gładko, a następnie umieść wszystko na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Proszek trzeba suszyć na słońcu lub jeśli nie masz czasu — w piekarniku. Kiedy będzie suchy i miałki, przesyp go do słoika i szczelnie zamknij. Jeśli chcesz go wykorzystać do prania, zmieszaj 4 łyżki z 150 ml wody, wymieszaj i przecedź przez gazę. Powstały płyn starczy na dwa prania. Dolewaj go bezpośrednio do przegrody na proszek. Jeśli ci trochę zostanie, przechowuj go w lodówce przez maksymalnie 7 dni. Już po pierwszym praniu zauważysz różnicę w tym, jak wyglądają twoje tkaniny.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także